Sprawa dotyczy głównie blockbustersów firmy Endo Health Solutions (Opana, zawierającego oxymorphone) i Purdue Pharma (OxyContin, zawierającego oxycodone). Liczne nadużycia tych preparatów spowodowały, że ww. firmy były zmuszone do zmienienia formuły preparatów, w obawie przed użyciem ich ponad terapeutyczne dawki lecznicze. Powstały więc nowsze wersje tych leków, które są bardziej odporne na ich zmiażdżenie i zgniecenie, a zatem ciężej jest je wdychać lub wstrzykiwać.
Natomiast firmy Watson Pharmaceuticals i Impax Labolatories chcą wypuścić na rynek kopie pierwowzorów leków opioidowych, które nie zostały poddane formulacjom odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Według Endo i Purdue takie zagranie jest bardzo nie fair - w końcu to oni musieli zainwestować ciężkie pieniądze w rozwój i testy nowych wersji leków. Obie firmy walczą więc o to, by FDA uniemożliwiła dalsze poczynania firm generycznych.
Jak to zwykle bywa, ostateczna decyzja należeć będzie do FDA.
Małgorzata Woźniak
źródło: fiercepharma.com
Leki oryginalne vs. leki generyczne - kolejne starcie
Opioidy stanowią jedną z najskuteczniejszych grup leków przeciwbólowych. Producenci leków oryginalnych, które zawierają opioidy, nie mogą narzekać na małe obroty. Z drugiej strony inne firmy domagają się, by wypuścić na rynek opioidowe leki generyczne. Ostateczna decyzja należy jak zwykle do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).
KOMENTARZE