Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Europejska Agencja Leków zatwierdzi remdesivir w leczeniu COVID-19
Europejska Agencja Leków zatwierdzi remdesivir w leczeniu COVID-19

Szef Europejskiej Agencji Leków Guido Rasi zapowiedział w poniedziałek, że w najbliższych dniach lek o nazwie remdesivir będzie mógł być stosowany w leczeniu COVID-19. Wkrótce mają być zarejestrowane także kolejne leki w terapii tej choroby – informuje Reuters.

 

 

 

Remdesivir został opracowany przez amerykańską firmę Gilaed Sciences jako lek przeciwwirusowy. Z badań międzynarodowych, w tym w Europie i USA, wynika, że o 31 procent – z 15 do 11 dni – skraca on powrót do zdrowia chorych z COVID-19 w porównaniu z placebo.

Szef Europejskiej Agencji Leków (EMA) Guido Rasi zapewnił, że zostanie on zatwierdzony do użycia w ramach szybciej ścieżki rejestracyjnej, zanim jeszcze nastąpi jego pełna autoryzacja. Dzięki temu może zwiększyć się skuteczność leczenia COVID-19.

Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych prof. Anthony Fauci powiedział przed kilkoma dniami podczas konferencji w Białym Domu, że lek ten może stać się standardem w leczeniu tej choroby.

Guido Rasi zapowiedział, że w przyspieszonym tempie przewiduje się rejestrację substancji przydatnych w leczeniu COVID-19, bazujących na przeciwciałach monoklonalnych. Preparaty te mają blokować działania koronawirusa SARS-CoV-2. Dzięki tym lekom niektórym chorym będzie można uratować życie, skrócić rekonwalescencję i zmniejszyć obciążenie szpitali. 

Autor: Zbigniew Wojtasiński (PAP)

KOMENTARZE
Newsletter