Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Spray pomocny w walce z otyłością!
14.06.2013

Fińscy naukowcy w badaniach II fazy wykazali, że spray do nosa może okazać się pomocny w leczeniu zaburzeń odżywiania u osób z nadwagą i otyłością. Zespół napadowego objadania się – BED (Binge Eating Disorder), dotyczy ok 2,8% dorosłej populacji USA (jak podaje Medscape Medical). W leczeniu m.in. tego zaburzenia naukowcy z Helsinek postanowili wykorzystać nalokson w podaniu donosowym.

BED

BED jest to zespół napadowego objadania się. Bodźcem powodującym napad objadania się nie jest głód fizyczny, lecz emocje – szczęście, smutek, stres, a nawet znudzenie. Ocenia się, że zespół ma uwarunkowanie genetyczno-środowiskowe. Pacjenci z zespołem napadowego objadania się tracą kontrolę nad spożywaniem posiłków. Zazwyczaj nie ma dla nich znaczenia smak potraw. Osoby dotknięte schorzeniem zjadają wszystko, co znajduje się w zasięgu rąk. BED często bywa mylony z bulimią. Tym, co łączy te dwa zaburzenia jest jedzenie kompulsywne – regularne epizody niekontrolowanego pochłaniania pożywienia. W bulimii dochodzi jednak do zwracania pokarmów, ćwiczeń lub stosowania środków przeczyszczających. W BED nie obserwuje się tego typu zachowań kompensacyjnych. W efekcie osoby z zespołem napadowego objadania się często mają nadwagę.

Zespół napadowego objadania się niesie za sobą, prócz otyłości, wiele niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Po epizodzie objadania się często pojawia się depresja, skojarzona z bezsennością. Samo objadanie się może być przyczyna cukrzycy, chorob serca czy zapalenia pęcherzyka żółciowego.

 

Terapie

Psychoterapia – rozwiązanie problemów emocjonalnych, z których może wynikać objadanie się (niska samoocena, brak radzenia z emocjami, lęk, stres w pracy).

Terapia farmakologiczna – stosowanie środków antydepresyjnych.

Bardzo pomocna jest również konsultacja z dietetykiem.

Nalokson jest zatwierdzony przez FDA jako antagonista receptorów opioidowych, zwykle używany w iniekcjach do odwrócenia zatrucia opioidami oraz do leczenia uzależnienia od alkoholu. Powoduje zablokowanie endorfin odpowiedzialnych za powstawanie procesu uzależnienia.

Podczas badania naukowcy odkryli, że spray donosowy zawierający nalokson wykazuje się bardzo szybkim działaniem – jest to istotna informacja, gdyż napad objadania wystepuje nagle. U pacjentów, którzy stosowali spray, otyłych lub poważnie otyłych, zmniejszyło się łaknienie. Wykazali oni także niewielki spadek masy ciała.

Wstępne badania nad nową formułą naloksonu wskazują na nową możliwość leczenia BED.

Opierając się na głównej właściwości farmakologicznej naloksonu – hamowaniu wydzielania endorfin, naukowcy postanowili sprawdzić czy byłby skuteczny w zmniejszeniu objadania się pacjentów z BED. W przeciwieństwie do głodu alkoholowego, który jest odczuwany względnie stale, napadowy głód przychodzi nagle, szybko – zaletą donosowego naloksonu jest więc szybki początek działania i niezbyt dlugi jego okres.

Naukowcy zaznaczają, że koniecznych jest jeszcze więcej badan dla sprawdzenia skuteczności działania naloksonu w formie donosowej.

 

Magdalena Szkup


źródła:

www.medscape.com/viewarticle/805004 dostęp (14.06.2013)

www.fiercedrugdelivery.com/story/study-nasal-spray-cuts-addictive-binge-eating-obese-patients/2013-06-04 (dostęp 14.06.2013)

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter