Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dlaczego warto używać filtrów przeciwsłonecznych?
Dlaczego warto używać filtrów przeciwsłonecznych?
Każdy słyszał o filtrach przeciwsłonecznych i ich niebagatelnej roli ochronnej. Mówi się o nich szczególnie często latem. Korzystanie z tych zabezpieczeń o tej porze roku jest koniecznością, ale warto pamiętać o filtrach cały rok.

 

Co oznacza skrót SPF?

SPF (Sun Protection Factor) to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, który oznacza stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. SPF mówi nam więc o tym ile promieniowania UVB potrzeba do wywołania rumienia na skórze zabezpieczonej preparatem ochronnym w porównaniu do skóry niezabezpieczonej. Inaczej mówiąc ile razy dłużej można przebywać na słońcu bez ryzyka wystąpienia rumienia. Im wyższa wartość współczynnika SPF tym większa ochrona. Stopień ochrony przed promieniowaniem UVA jest trudniejszy do określenia ponieważ UVA  nie powoduje odczucia bólu czy zaczerwieniania. Stąd też w tym przypadku stosuje się współczynniki określające tzw. pigmentację  trwałą (PPD) lub opaleniznę natychmiastową (IPD).

Czym różnią się dwa typy promieniowania?

Promieniowanie UVB stanowi 5% promieniowania UV docierającego do powierzchni ziemi, ma jednak wysoką energię. Jego natężenie wzrasta w godzinach 10–15, szczególnie latem. Promieniowanie to nie penetruje przez szyby okienne oraz chmury, przenika natomiast przez wodę. To ono jest odpowiedzialne za rumień i oparzenia występujące na skórze po kąpieli słonecznej, fotostarzenie skóry oraz rozwój jej nowotworów (czerniak). Dodatkowo może drażnić spojówki i przyczyniać się do rozwoju zaćmy.

Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi. Istotne jest to, że przechodzi przez szyby okienne, samochodowe oraz chmury, wnika głęboko w skórę. Jego natężenie jest takie samo niezależnie od pory roku lub pory dnia. Dociera ono do skóry właściwej, oddziałując bezpośrednio na fibroblasty oraz pozostałe komórki skóry, a przede wszystkim uszkadza włókna kolagenowe. Dowiedziono także, że pod wpływem UVA może dochodzić do zmian w DNA oraz powstania mutacji. Do głównych konsekwencji oddziaływania promieniowania UVA zalicza się fotostarzenie skóry oraz rozwój nowotworów.

To wystarczający powód, aby pamiętać o stosowaniu filtrów słonecznych przez cały rok.

 

Jaki filtr wybrać?

Preparaty fotoochronne dzieli się na takie, których działanie polega na fizycznej osłonie oraz na takie, które są związkami chemicznie czynnymi.
Filtry fizyczne to nieprzezroczyste substancje, które po nałożeniu na skórę działają jak bariera fizyczna, odbijająca i rozpraszająca promieniowanie UV. Ich minusem jest biały kolor, zniechęcający wiele osób do  stosowania. Ponadto łatwo spłukuje je woda i dezintegruje pot. Stąd częściej wybierane są filtry chemiczne. Działają one na zasadzie pochłaniania. Mają lepsze właściwości kosmetyczne, nie bielą, nie przetłuszczają i znacznie lepiej chronią przed UVA.

Większość produkowanych dotychczas kosmetyków zawierało filtry absorbujące tylko promieniowanie UVB. Jednak ze względu na szkodliwe działanie na skórę promieni UVA, coraz częściej rozszerza się zakres ich działania także o te filtry. Kosmetyki tego typu można zakupić w większości aptek.

 

Jak wysoką ochronę wybrać?

U niemowląt i małych dzieci zaleca się stosowanie filtrów fizycznych, które nie są wchłaniane przez skórę. Filtry chemiczne, mogą powodować bowiem alergie kontaktowe, podrażnienia i zapalenia skóry. Alternatywą są kosmetyki specjalistyczne zawierające filtry chemiczne dedykowane specjalnie dla wrażliwej skóry dzieci, które są przebadane pod tym kątem. Dzieciom poleca się w naszym klimacie aplikować kosmetyk mający filtr minimum 30 SPF. W przypadku dzieci o jasnej karnacji SPF powinien wynosić 50.

 

Dla osób dorosłych zaleca się dobór wysokości filtra w zależności od tzw. fototypu skóry:

 • Fototyp I – bardzo jasna karnacja, piegi, włosy rude lub blond, skóra łatwo ulega poparzeniu, rzadko się opala (zalecany krem to SPF minimum 30),
 • Fototyp II – jasna karnacja, mało piegów, włosy blond, skóra łatwo ulega poparzeniu, trudno się opala (SPF minimum 20),
 • Fototyp III – ciemna karnacja, brak piegów, włosy brązowe, skóra dość oporna na poparzenia, całkiem łatwo się opala (SPF 12–15),
 • Fototyp IV – bardzo ciemna karnacja, brak piegów, włosy ciemnobrązowe lub czarne, skóra nie ulega poparzeniu, zawsze mocno się opala (SPF 8–10).
   

Dlaczego warto sięgać po filtry również zimą?

Tak jak było wspomniane wcześniej, za fotostarzenie skóry odpowiada głównie promieniowanie UVA. Przenika ono przez chmury, szyby, a nawet ubrania. Warto zaznaczyć, że jego natężenie jest takie samo przez cały rok! Jeżeli chcemy jak najdłużej zachować młody wygląd oraz chronić skórę przed szpecącymi przebarwieniami i chorobami warto korzystać z kremu z filtrem przez cały rok z wysokim współczynnikiem PPD lub min. SPF 25-30.

 

Jak prawidłowo nakładać kremy z filtrem?

 • krem z filtrem nakładaj min. 20 minut przed wyjściem z domu,
 • nakładaj krem co ok. 2,5 h oraz po każdej kąpieli, spoceniu, wytarciu się,
 • nie opalajmy się w godzinach popołudniowych (zwłaszcza w pierwszych dniach lata, kiedy dawka promieni słonecznych jest najintensywniejsza),
 • nośmy kapelusze ochronne (zwłaszcza dzieci!),
 • ewentualną opaleniznę budujmy stopniowo, aby nie doznać oparzeń słonecznych.

 

Jeżeli zażywasz leki, spytaj lekarza lub farmaceuty czy zawierają związki fotouczulające (np. ketokonazol, fluorochinolony, dziurawiec, tetracykliny, ketoprofen).

 

A jeśli skóra uległa podrażnieniu?

Na aptecznych półkach znajduje się mnóstwo preparatów łagodząco-regenerujących. Zawierają one w swoim składzie alantoinę, dekspantenol, wapń. Mają one postać zwykle lekkich śmietanek, mleczek i pianek.

 

Źródła

http://www.skincancer.org/skin-cancer-information/ask-the-experts/does-a-higher-spf-sunscreen-always-protect-your-skin-better

http://www.sun-protection-and-products-guide.com/SPF.html

https://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawnie-uzywac-kremow-z-filtrem

http://www.pharmaceris.pl/pl/slonce-ochrona-przeciwsloneczna/19

http://www.eau-thermale-avene.pl/eksperci-skory/ochrona-przeciwsloneczna

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2019>

pnwtśrczptsbnd
28
31
1
2
3
4
6
Marketing w branży health&beauty
2019-06-06 do 2019-06-06
8
9
10
11
Beauty Innovations 2019
2019-06-11 do 2019-06-11
15
16
17
18
Innowacyjny Szpital: Matka i dziecko
2019-06-18 do 2019-06-18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30
Newsletter