Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Cukrzyca ciążowa a ryzyko ADHD u dzieci – nowe doniesienia

Dzieci matek, które zmagały się z cukrzycą ciążową (GDM), są bardziej narażone na rozwój zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz problemy z zachowaniem – tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Edith Cowan University (ECU) w Australii.

 

 

 

Zespół badaczy pod kierunkiem dr Rachelle Pretorius oraz prof. Rae-Chi Huang przeanalizował dane 200 tys. par matka-dziecko z Europy i Australii. Badania objęły dzieci w wieku od 3 do 13 lat i miały na celu ocenę związku między cukrzycą u matki (zarówno przedciążową, jak i ciążową) a rozwojem neurologicznym, poznawczym i behawioralnym dzieci.

Wyniki badania

Badanie dowiodło, że dzieci w wieku 7-10 lat, których matki chorowały na cukrzycę ciążową, miały istotnie wyższe objawy ADHD w porównaniu do dzieci z grupy kontrolnej. Wyniki uwzględniające czynniki zakłócające, takie jak: wiek matki, masa ciała przed ciążą, edukacja, palenie tytoniu i inne, wykazały wyraźny związek statystyczny. Podobne obserwacje odnotowano u dzieci w wieku 4-6 lat, których matki cierpiały na cukrzycę ciążową – częściej przejawiały tzw. zachowania eksternalizacyjne– Zachowania eksternalizacyjne to działania skierowane na zewnątrz. Zamiast lęku czy depresji, dzieci te wykazują impulsywność, nadmierną aktywność, buntowniczość lub agresję – wyjaśnia dr Pretorius. Badacze zwracają również uwagę, że tego rodzaju problemy często współistnieją z objawami ADHD i mogą pojawiać się już we wczesnym wieku szkolnym, zanim dziecko zostanie zdiagnozowane i objęte leczeniem. ADHD nie ma bowiem jednoznacznych biologicznych markerów, co utrudnia jego wczesne wykrycie – w młodszym wieku częściej widzimy zachowania eksternalizacyjne, a wraz z dojrzewaniem dziecka mogą się one przekształcać w objawy typowe dla ADHD.

Choć dokładne mechanizmy wpływu cukrzycy ciążowej na rozwój dziecka nadal pozostają niejasne, naukowcy podejrzewają, że kluczowe znaczenie może mieć ostry, przewlekły stan zapalny organizmu matki w trakcie ciąży, który może istotnie wpływać na rozwój mózgu dziecka jeszcze w życiu płodowym. Nieprawidłowe środowisko metaboliczne w okresie prenatalnym, szczególnie związane z cukrzycą ciążową i przewlekłym stanem zapalnym, może zatem znacząco oddziaływać na rozwój mózgu dziecka, prowadząc do trwałych zmian w zachowaniu i obszarach neurologicznych. – Istnieją przesłanki, że nasilenie cukrzycy u matki, zwłaszcza w połączeniu z otyłością i przewlekłym stanem zapalnym, może zwiększać ryzyko wystąpienia nie tylko ADHD, ale również zaburzeń ze spektrum autyzmu – dodaje dr Pretorius.

Wnioski dla przyszłych mam i opieki medycznej

Autorzy podkreślają konieczność wczesnej diagnostyki i leczenia cukrzycy ciążowej oraz monitorowania dzieci narażonych na nieprawidłowe warunki metaboliczne już od momentu życia płodowego. Zmniejszenie stanu zapalnego i utrzymanie prawidłowej masy ciała matki mogą odegrać kluczową rolę w minimalizowaniu ryzyka problemów rozwojowych u potomstwa. Przeprowadzone badanie sygnalizuje, że zdrowie matki w czasie ciąży ma bezpośredni wpływ na przyszłość dziecka – nie tylko fizyczną, ale także psychiczną.

Źródła

1. https://bmcpediatr.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12887-024-05365-y

2. https://www.sciencedaily.com/releases/2025/04/250414124825.htm

Fot. https://www.lummi.ai/photo/pregnant-woman-at-prenatal-examination-tqe22

KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
Wzorcowanie i kwalifikacja wag
2025-04-29 do 2025-04-29
1
2
3
4
5
6
Estetica Expo
2025-05-06 do 2025-05-08
7
10
11
14
16
Kongres POZ & AOS
2025-05-16 do 2025-05-17
17
18
20
22
24
25
31
1
Newsletter