Idea istnienia organizacji prowadzących badania (Conract Research Organizations) opiera się na zapewnieniu wsparcia przedsiębiorstwom poprzez zewnętrzne instytucje. Firmy farmaceutyczne, biotechnologiczne, jak i produkujące sprzęt medyczny w jej wyniku mają zapewniane takie usługi jak:
- Synteza produktu
- Podpisywanie kontraktów
- Badania przedkliniczne
- Badania kliniczne
- Wsparcie przy rejestracji produktów
- Wsparcie przy procesach produkcji
- Prace laboratoryjne zgodne z wytycznymi Dobrej Praktyki Laboratoryjnej
- Wsparcie rynkowe
Podczas tegorocznej edycji Bioforum mieliśmy okazję zapoznać się z działalnością firmy Hameln RDS, która to zapewnia takie usługi na terenie Słowacji. Jej przedstawiciel Patrik Kusnir opowiedział nam o tym, czym zajmuje się na co dzień , jak i o swoich wrażeniach z konferencji.
Działalność firm Contract Research Organization jest bardzo istotna dla większości przedsiębiorstw farmaceutycznych i biotechnologicznych. Zapewnia im ona naprawdę dużą ilość świadczeń. Zasada działania jest bardzo prosta-w momencie w którym klient chce rozwinąć dany produkt i wprowadzić go na rynek to rolą Conract Research Organization jest, by mu w tym pomóc. I to na wielu polach. Contract Research Organization zajmuje się głównie projektem rozwoju danego produktu i usługami analitycznymi, ale także usługami typowo biotechnologicznymi, jak i toksykologicznymi. Wszystko jest oczywiście oparte na wzajemnej zgodzie obu stron. Niezwykle ważne jest uwzględnienie umowy poufności. Trzeba także dokładnie zdefiniować wszystkie prace, które mają być wykonane w ramach współpracy obu przedsiębiorstw- tłumaczy Patrik Kusnir.
Zapytany o wrażenia z Bioforum 2015 Patrik Kusnir przyznaje:
-Przyjechaliśmy tutaj, by zdobyć nową wiedzę odnośnie funkcjonowania przemysłu biotechnologicznego i farmaceutycznego. Jednocześnie, co dość oczywiste, chcieliśmy zaprezentować naszą firmę- pozyskać nowych, potencjalnych klientów, a także pochwalić tym, co zrobiliśmy do tej pory.
Patrik Kusnir podkreśla, że słowacki sektor biotechnologiczny może się naprawdę wiele nauczyć od tego w Polsce. Jak przyznaje:
- Jest tu naprawdę dużo biotechnologicznych firm, które nie tylko rozwijają nowatorskie molekuły, prezentują nowe, nieznane nam dotąd podejście do przemysłu biotechnologicznego, czy też wdrażają rozwiązania, o których nie słyszeliśmy nigdy wcześniej. To dla nas bardzo interesujące i zarazem inspirujące. Podobnie jeśli chodzi o samą ideę Bioforum - mam nadzieję,że na Słowacji istnieje jakikolwiek potencjał, by zorganizować podobne wydarzenie i kiedyś będziemy mieli okazję, by wykorzystać zdobytą tu wiedzę i doświadczenie.
Natalia Martuzalska
KOMENTARZE