Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rośnie znaczenie Europy Środkowej i Wschodniej w sektorze badań biorównoważności - potwierdzają eksperci z KCR
Rośnie znaczenie Europy Środkowej i Wschodniej w sektorze badań biorównoważności - potwierd
Rynek Life Science w regionie Europy Środkowej i Wschodniej rozwija się bardzo dynamicznie od lat 90. ubiegłego wieku. Wysokie standardy i duża efektywność sektora przyciągają coraz więcej firm szukających wiarygodnych partnerów – mówią specjaliści z firmy KCR, która będzie gospodarzem panelu na temat badań klinicznych podczas BioForum 2014.

Badania kliniczne są niezbędne do zapewnienia skuteczności i bezpieczeństwa nowo opracowanego leku. Obecnie można zaobserwować tendencję do poszukiwania przez sponsorów możliwości zwiększenia podstawowej efektywności operacyjnej oraz efektywności kosztowej poprzez outsourcing badań do firm CRO i brania pod uwagę nowych lokalizacji dla swoich projektów badawczych, na przykład EŚW. Ten rejon jest atrakcyjny ze względu na ciągłe zmiany w przemyśle farmaceutycznym, które tam zachodzą, na przykład spadek wydajności działań badawczo-rozwojowych spowodowany m.in. zbliżającymi się wygaśnięciami patentów tzw. blockbusters, a także oczekiwane skrócenie czasu rozwoju leków. W tej chwili Polska pozostaje największym rynkiem badań klinicznych w EŚW.

KCR, firma prowadząca badania kliniczne w Europie (ang. Clinical Research Organisation, CRO), poprowadzi panel pt. „Korzyści z prowadzenia badań biopodobnych produktów leczniczych oraz badań biorównoważności produktów leczniczych w Europie Środkowej i Wschodniej” podczas najbliższej edycji BioForum. Panel odbędzie się pierwszego dnia, tj. 28 maja 2014. W trakcie dyskusji zostaną zaprezentowane zagadnienia wpływu regulacji oraz środowiska publicznej służby zdrowia na harmonogram badań, a także rekrutację i retencję pacjentów. W panelu wezmą udział: Mike Jagielski, Prezes spółki KCR oraz Anna Baran, Wiceprezes i Dyrektor ds. Medycznych, KCR. Panel poprowadzi Marek Kiecana, założyciel KCR i Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki.

„Rynek Europy Środkowej i Wschodniej wydaje się być wciąż niedocenianym obszarem, jeżeli chodzi o badania biorównoważności produktów leczniczych, ma on jednak ogromny potencjał do wykorzystania. Podczas gdy amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) sceptycznie ocenia inne regiony, coraz lepiej widać, jak obiecującym rynkiem jest Europa Środkowa i Wschodnia. Niewykluczone, że rynek ten odegra kluczową rolę w przyszłości” – stwierdza Anna Baran.

Firma KCR podczas panelu przedstawi zarówno korzyści, jak i wyzwania związane z realizacją badań biopodobnych produktów leczniczych, a także badań biorównoważności w krajach unijnych i spoza UE. Uczestnicy panelu zaprezentują również, w jaki sposób włączenie obu tych obszarów do jednego programu może skutecznie przyczynić się do sukcesu projektów o dużej skali.

„Dzięki doświadczeniu KCR na rynku Europy Środkowej i Wschodniej, firma zyskała rozległą wiedzę na temat wszystkich kluczowych czynników, które wpływają na prowadzenie badań w regionie: od regulacji i uwarunkowań prawnych do polityki zdrowotnej i obowiązujących standardów. W związku z tym firma KCR może w efektywny sposób pomóc swoim partnerom przy pokonywaniu wszelkich przeszkód i ograniczaniu ryzyka podczas prowadzenia badań w tej części Europy” – podkreśla Mike Jagielski.

Zbliżające się BioForum 2014 będzie miejscem wymiany informacji na temat trendów i perspektyw na rynku bio-biznesu. Omówione zostaną także możliwości współpracy Europy Środkowo-Wschodniej i innych regionów. BioForum odbędzie się w dniach 28-29 maja 2014 w Łodzi w hotelu Double Tree by Hilton.

Więcej informacji na temat BioForum oraz profile prezenterów panelu znajdują się na stronie www.cebioforum.com. Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat KCR, istnieje możliwość spotkania się z przedstawicielami firmy podczas BioForum 2014 w Łodzi.

 

Joanna Lewandowska

PR & Marketing Manager, KCR

Joanna.Lewandowska@kcrcro.com

 

Tomasz Domagała

Bio-Tech Consulting

t.domagala@biotechconsulting.pl

KOMENTARZE
Newsletter