Choroby alergiczne i astma oskrzelowa bardzo często pojawiają się u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Stanowią istotne obciążenie dla pacjentów, ich rodzin i systemów opieki zdrowotnej. Rośnie również liczba pacjentów z rozpoznawaną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Jednym z podstawowych elementów walki z tymi schorzeniami układu oddechowego jest szybko postawiona diagnoza, wdrożone leczenie oraz edukacja chorego w zakresie choroby. W wyniku obserwacji potrzeb lekarzy i pacjentów powstała specjalna inicjatywa, która ma na celu wzmocnić współpracę między lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej a specjalistami. Narzędziem wspierającym to działanie jest innowacyjna platforma www.wstroneoddechu.pl. Firma LEK-AM zorganizowała warsztaty dla lekarzy alergologów i pulmonologów, podczas których dyskutowano o potrzebach wsparcia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w diagnozowaniu, rozpoczynaniu leczenia oraz prowadzeniu pacjentów z chorobami obturacyjnymi. Prelegenci zawarli w swoich wykładach istotne i praktyczne rozwiązania, które może wdrożyć lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a zebrani specjaliści uzyskali dzięki temu usystematyzowaną wiedzę, którą mogą przekazać swoim kolegom w POZ. W ramach spotkania odbyły się również wykłady prawne, które ułatwiły zrozumienie praw, które przysługują lekarzom POZ podczas diagnozy.
– Gdy mówimy o chorobach przewlekłych podczas spotkań w gronie specjalistów, zwykle poruszamy tematy, takie jak: najrzadsze postacie chorób, rzadkie leczenie, leczenie biologiczne, czyli takie, które stosujemy u pacjentów najciężej chorych. Tak naprawdę z punktu widzenia zdrowia publicznego, a co najistotniejsze z punktu widzenia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, dla tych, którzy do nich trafiają, istotne jest postawienie prawidłowego rozpoznania, wdrożenie rozpoczęcia leczenia zgodnie ze standardami postępowania – mówi dr hab. n. med. prof. nadzw. Maciej Kupczyk.
– Lekarze medycyny rodzinnej, a także pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej w aspekcie terapii chorób obturacyjnych potrzebują wielu rzeczy, na pewno dobrej jakości edukacji, współpracy ze specjalistą, a także poczucia, że mają oparcie w tych specjalistach, którzy lokalnie z nimi współpracują – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.
Platforma edukacyjna www.wstroneoddechu.pl to bardzo cenne narzędzie przedstawiające podstawowe informacje na temat astmy oskrzelowej, alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa i POChP. Celem powstania platformy jest edukacja pacjentów w zakresie poznania mechanizmów i objawów chorób, sposobów radzenia sobie z problemami dnia codziennego i prawidłowego zażywania leków zleconych przez lekarza.
– Na stronie www.wstroneoddechu.pl będziemy zamieszczać podstawowe informacje dla lekarzy, a także pacjentów. Materiały są ogólnie dostępne i edukują w zakresie postępowania w przypadku chorób obturacyjnych, np. jak należy stosować leki. Powstanie specjalna zakładka dla lekarzy, z której będą mogli korzystać, aby pobrać materiały edukacyjne i wesprzeć współpracę z lekarzami POZ – mówi Michał Tarnowski, Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM.
Witryna „W stronę oddechu” zawiera też odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania. Niezwykle pomocna może być animacja pokazująca jak prawidłowo zażyć lek z inhalatora ciśnieniowego typu MDI. Strona to przydatne narzędzie edukacyjne w zakresie leczenia i diagnozy chorób płuc, ale najważniejsza w przypadku leczenia chorób płuc i nie tylko trwała relacja między lekarzami POZ a specjalistami.
Źrodło: Biuro Prasowe LEK-AM, Newsroom.tv
KOMENTARZE