Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Chemiczne Noble – „nagroda za chemiczne eksperymenty w cyberprzestrzeni”
Martin Karplus, Michael Levitt (RPA) i Arieh Warshel (Izrael) – oto nazwiska tegorocznych noblistów z dziedziny chemii. Odkrycie rangi światowej, którego dokonali, to "opracowanie modeli złożonych systemów chemicznych" - ogłosił w środę w Sztokholmie Komitet Noblowski. Laureaci "stworzyli podstawy pod potężne programy, których używamy, aby zrozumieć i przewidywać procesy chemiczne" - napisał Komitet w uzasadnieniu.

Martin Karplus urodził się w Wiedniu w 1930 roku. Drugi z naukowców, Michael Levitt - pochodzi z RPA, urodził się w 1947 roku. Arieh Warshel - Profesor Uniwersytetu Południowej Karoliny. Urodził się w 1940 roku w Izraelu. Chemia, którą zajmują się trzej uczeni to chemia teoretyczna, zaliczana do chemii fizycznej. Mimo, że pozbawiona jest wykonywania eksperymentów na laboratoryjnym stole, nie ignoruje wyników eksperymentalnych. Chemia teoretyczna stara się przewidywać zachowanie cząstek, wyjaśniać właściwości związków które istnieją jak i tych, których nie otrzymano. Bez wątpienia zasługuje więc na uznanie. Tegoroczni nobliści pracują nad rozwojem modeli wielkoskalowych złożonych systemów chemicznych. "To nagroda za chemiczne eksperymenty w cyberprzestrzeni" - napisał m.in. Komitet Noblowski.

Tegoroczni Nobliści osiągnęli sukces, łącząc osiągnięcia fizyki kwantowej i klasycznej niutonowskiej. - To dokonanie to coś niezwykłego - mówił przewodniczący Komitetu Noblowskiego Sven Lidin, ogłaszając laureatów z chemii. Laureaci "stworzyli podstawy dla potężnych programów, służących do zrozumienia i poznania przemian chemicznych" - napisał Komitet w uzasadnieniu. Odkrycie dotyczy także chemii eksperymentalnej, trudnej w badaniu ze względu na szybkość procesów.

Ciężko jest wyjaśnić w zrozumiały sposób znaczenie odkrycia, którego dokonali laureaci Nobla. Jeden z nich – Arieh Warshel, opisuje odkrytą przez siebie metodę. Jest to metoda pozwalająca odkryć, jak naprawdę działają białka. Modelowanie komputerowe jest przy tym pomocne – podczas trawienia białek zawartych w pożywieniu przez enzymy można dokładnie zbadać, jak to się dzieje. Nobliści podkreślają że w ich przypadku praca polega na zaspokajaniu ciekawości, sprawdzaniu „jak to działa” – choć ciekawość ta przeradza się w coraz bardziej zaawansowane i złożone pytania. Dla innych nowe odkrycie może być pomocne do projektowania leków.

Nagroda, która podzielą się laureaci Nagrody Nobla to 8 mln koron szwedzkich. Prócz pieniędzy, które z pewnością pomogą w rozwoju badań, bez konieczności zabiegania o fundusze,  nobliści wpiszą się w karty historii. Nominacje do Nagrody Nobla, a także proces wyboru jest długi i rygorystyczny. Dlatego nagroda ta stała się najbardziej prestiżową na świecie w dziedzinie nauki.

Źródła

http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/chemistry/laureates/2013/press.html (dostęp 09.10.2013)

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter