Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
23 października 2013 r. na Zamku Królewskim w Warszawie sławni uczeni będą rozmawiać z młodym pokoleniem polskich naukowców o wyzwaniach i problemach współczesnej nauki. Spotkanie będzie towarzyszyło XIII Światowemu Szczytowi Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, który ze względu na poruszaną problematykę i program wydarzeń adresowany jest również do środowiska naukowego.

 „Świat nauki nie zna geograficznych granic. Dziś polscy uczeni mogą realizować ambitne międzynarodowe projekty naukowe, współpracować z zagranicznymi naukowcami w zespołach badawczych, a także brać udział w globalnej naukowej rywalizacji” – mówi prof. Barbara Kudrycka

Organizatorem spotkania noblistów i młodych naukowców jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wydarzenie to jest wyjątkową szansą na bezpośredni kontakt ze znakomitymi postaciami światowej nauki oraz okazją do wspólnej refleksji nad sprawami, które nurtują środowisko badaczy.

Wierzę, że spotkanie z najwybitniejszymi przedstawicielami nauki będzie inspiracją dla wielu młodych uczonych do osiągania w światowej skali sukcesów naukowych” - dodaje prof. Barbara Kudrycka.

 

Swoją obecność potwierdzili nastepujący laureaci Nagrody Nobla:

 

Carol W. Greider - dyrektor Wydziału Biologii Molekularnej i Genetyki w Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore. W roku 2009 wraz z Elizabeth Blackburn i Jackiem W. Szostakiem, otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie, że enzym telomeraza chroni telomery przed stopniowym skracaniem.

 

Brian K. Kobilka - profesor na Wydziałach Fizjologii Molekularnej i Komórkowej w Stanford University School of Medicine. Jest także współzałożycielem ConfometRx, firmy biotechnologicznej działającej w dziedzinie receptorów sprzężonych z białkami G. W 2012 roku otrzymał wspólnie z Robertem Lefkowitzem Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za pracę nad receptorami sprzężonymi z białkami G.

 

 

Theodor W. Hänsch -profesor fizyki eksperymentalnej w Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium i Dyrektorem Instytutu Optyki Kwantowej im. Maxa Plancka w Garching w Niemczech.W 2005 roku wspólnie z Royem Glauberem i Johnem L. Hallem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za „wkład w rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej, w tym techniki optycznego grzebienia częstotliwości”

 

 

W ramach spotkania Nobliści opowiedzą m.in. o swojej drodze do sukcesu, osobistych doświadczeniach, dylematach naukowca oraz roli nauki i znaczeniu odkryć naukowych we współczesnym świecie, a każdy z Laureatów wygłosi wykład:

Carol W. Greider  – wykład: „Telomeres, Stem cells and Age-related disease

Brian Kobilka – wykład: „Structural insights into G protein coupled receptor signaling”

Theodor W. Hänsch – wykład: „Passion for Precision”

Dyskusję z ich udziałem poprowadzą młodzi badacze – członkowie Rady Młodych Naukowców oraz laureaci programów i konkursów ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Zaplanowano także warsztaty z laureatami Nagrody Nobla (dyskusja z udziałem publiczności) w trzech dyscyplinach naukowych: fizyce, chemii i medycynie.

Osoby zainteresowane udziałem w Spotkaniu noblistów i młodych naukowców mogą wysłać swoje zgłoszenia do 11 października 2013 r. poprzez formularz rejestracyjny, który znajduje się na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródła

http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/spotkanie-noblistow-i-mlodych-naukowcow_20131008.html

KOMENTARZE
Newsletter