Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Celon Pharma zwiększa szanse na neuropsychiatryczny blockbuster i rozwija eksport
Trzy aktywne programy kliniczne, w tym dwa w najdynamiczniej rozwijającym się w perspektywie kolejnej dekady obszarze terapeutycznym, jakim jest neuropsychiatria, zaawansowany rozwój przedkliniczny kolejnych kandydatów na leki innowacyjne, kontynuacja budowy największego Centrum Naukowo-Badawczego w Europie Środkowo-Wschodniej wsparte bardzo dobrym wynikiem finansowym ze sprzedaży produktów w Polsce i za granicą – Celon Pharma zdecydowanie przyśpiesza swój rozwój na globalnym rynku leków.

 

Największe portfolio leków innowacyjnych w Polsce i szansa na blockbuster

W pipeline spółki znajduje się obecnie 12 projektów nowych leków, w czterech grupach terapeutycznych, tj. neuropsychiatria, metabolizm, choroby zapalne, onkologia. Najbardziej zaawansowany w rozwoju to esketamina w leczeniu depresji lekoopornej, która obecnie znajduje się w II fazie klinicznej. FDA na początku marca zatwierdziła już pierwszy lek oparty na tej cząsteczce, ale cały rynek według ekspertów, może osiągnąć wartość od 2,5 do 4 mld USD [1].

Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma S.A. mówi – Jesteśmy drugą na świecie, po J&J spółką, która rozwija esketaminę w leczeniu depresji. Mamy kilka ważnych atutów, które chcemy wykorzystać. Badanie poszerzyliśmy o depresję dwubiegunową. Planujemy też inną, inhalacyjną drogę podania, która wedle dostępnych danych naukowych umożliwia lepszą depozycję leku i może przełożyć się również na jeszcze lepszy efekt terapeutyczny. Dodatkowo, pracujemy nad unikalnym rozwiązaniem opartym na e-smart technologii, które pozwoli lekarzowi na kontrolę przyjmowania leku przez pacjenta. Chcemy w ten sposób jeszcze lepiej niż nasz konkurent zaadresować potencjalne ryzyko niezgodnego ze wskazaniem użycia esketaminy.

 

Rosnący udział eksportu i perspektywy wzrostu w kolejnych okresach

Spółka zanotowała 17% wzrost przychodów netto ze sprzedaży r/r – do 125 mln za 2018 r., co przełożyło się na 16% wzrost zysku netto, który w 2018 r. osiągnął wartość 29,7 mln zł. W porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku, nastąpił ponad 200% wzrost wartości sprzedaży eksportowej do 21,6 mln.

Bogdan Manowski, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu, Członek Zarządu wskazuje – Struktura sprzedaży nie uległa w 2018 roku znaczącym zmianom, a jej wartość w Polsce zachowuje nadal wysoki, stabilny poziom. Zgodnie z założeniami, wzrósł eksport, który osiągnął pod koniec roku aż 24% udział w strukturze wszystkich sprzedawanych przez nas produktów. W najbliższych miesiącach spodziewamy się kolejnych rejestracji produktu, m.in.: na rynku francuskim czy hiszpańskim. Tym samym w 2019 roku Salmex będzie obecny na kluczowych rynkach europejskich, na których systematycznie, we współpracy z naszym partnerem będziemy budować jego dostępność, co znajdzie również odzwierciedlenie w wynikach kolejnych okresów.

Wraz z postępem prac naukowo-badawczych spółka prowadzi rozmowy dotyczące partneringu dla wybranych projektów, zgodnie z przyjętą strategią światowej komercjalizacji innowacyjnego porfolio kandydatów na leki.

Dr Maciej Wieczorek podsumowuje – Obserwujemy duże zainteresowanie naszymi projektami. Prowadzimy rozmowy w odniesieniu do kilku z nich. W związku z doniesieniami dotyczącymi rejestracji esketaminy na rynku amerykańskim, najważniejszy z punktu widzenia potencjalnej transakcji będzie właśnie ten obszar. Analizujemy różne scenariusze i spokojnie czekamy na odczyty wyników II fazy, które powinniśmy otrzymać w III kwartale tego roku. Głęboko wierzę, że ten projekt ma unikalne atuty, które będziemy chcieli wykorzystać w wyścigu po globalny rynek leków na depresję.

Cały raport dostępny jest tutaj.

Źródła

[1] Dane spółki na podstawie zewnętrznych raportów analitycznych dla rynku leków przeciwdepresyjnych.

KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter