Badania nad inhibitorami fosfodiesterazy 10A rozwijane są w ramach projektu finansowanego przez NCBiR. Projekt znajduje się obecnie w I fazie badań klinicznych, a więcej o nim przeczytacie tutaj.
Celon Pharma konsekwentnie i skutecznie realizuje politykę ochrony patentowej rezultatów realizowanych projektów. Działania te podnoszą potencjalną wartość komercjalizowanych produktów oraz korzystnie wpływają na wizerunek firmy.
Inhibitory fosfodiesterazy 10A wydają się dobrym celem farmakologicznym w leczeniu zaburzeń psychotycznych np. schizofrenii, ponieważ u tych pacjentów występują zaburzenia funkcjonowania prążkowia. PDE10A jest enzymem, który katalizuje reakcję hydrolizy uniwersalnych przekaźników komórkowych (nukleotydów cGMP i cAMP). Enzym ten ulega wysokiej i specyficznej ekspresji w tzw. średnich neuronach kolczystych w mózgu (część prążkowia). Prążkowie odpowiada za właściwe natężenie i ukierunkowanie ruchów dzięki selektywnemu hamowaniu ośrodkowych impulsów motorycznych.
Badania finansowane są z programu STRATEGMED II Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Celon Pharma jest liderem konsorcjum realizującego program NoteSzHD – „Nowa terapia zaburzeń psychotycznych oraz w chorobie Huntingtona ze szczególnym uwzględnieniem deficytów poznawczych”, którego celem jest opracowanie innowacyjnego inhibitora PDE10A w leczeniu pacjentów cierpiących na zaburzenia psychotyczne, w tym schizofrenię.
KOMENTARZE