Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Celon Pharma uzyskała ochronę patentową na inhibitory PDE10A na terenie USA
Celon Pharma uzyskała ochronę patentową na inhibitory PDE10A na terenie USA
Urząd patentowy Stanów Zjednoczonych (United States Patent and Trademark Office) przyznał Celon Pharmie ochronę patentową na inhibitory fosfodiesterazy 10A (PDE10A) oraz ich zastosowanie jako leków w leczeniu chorób, a także zaburzeń neurologicznych i psychotycznych na terenie USA.

 

 

 

Badania nad inhibitorami fosfodiesterazy 10A rozwijane są w ramach projektu finansowanego przez NCBiR. Projekt znajduje się obecnie w I fazie badań klinicznych, a więcej o nim przeczytacie tutaj. 

Celon Pharma konsekwentnie i skutecznie realizuje politykę ochrony patentowej rezultatów realizowanych projektów. Działania te podnoszą potencjalną wartość komercjalizowanych produktów oraz korzystnie wpływają na wizerunek firmy.

Inhibitory fosfodiesterazy 10A wydają się dobrym celem farmakologicznym w leczeniu zaburzeń psychotycznych np. schizofrenii, ponieważ u tych pacjentów występują zaburzenia funkcjonowania prążkowia. PDE10A jest enzymem, który katalizuje reakcję hydrolizy uniwersalnych przekaźników komórkowych (nukleotydów cGMP i cAMP). Enzym ten ulega wysokiej i specyficznej ekspresji w tzw. średnich neuronach kolczystych w mózgu (część prążkowia). Prążkowie odpowiada za właściwe natężenie i ukierunkowanie ruchów dzięki selektywnemu hamowaniu ośrodkowych impulsów motorycznych.

Badania finansowane są z programu STRATEGMED II Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Celon Pharma jest liderem konsorcjum realizującego program NoteSzHD – „Nowa terapia zaburzeń psychotycznych oraz w chorobie Huntingtona ze szczególnym uwzględnieniem deficytów poznawczych”, którego celem jest opracowanie innowacyjnego inhibitora PDE10A w leczeniu pacjentów cierpiących na zaburzenia psychotyczne, w tym schizofrenię.

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter