I faza badań klinicznych, przeprowadzona na grupie kilkunastu zdrowych ochotników, miała na celu weryfikację właściwości farmakokinetycznych enancjomeru s-ketaminy. Ketamina jest substancją znaną od wielu lat, obecnie jest stosowana w weterynarii (środek do znieczuleń). Przeciwdepresyjny mechanizm działania substancji nie jest do końca poznany.
Badanie II fazy zostanie przeprowadzone w kilkunastu ośrodkach. Do badania zostanie włączona grupa około 90 osób z depresją lekooporną jednobiegunową. Przewidywany czas trwania badania to około 1 rok. Badania jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu z Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój. Decyzja powinna zostać wydana w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku, tj. 20 czerwca 2018 roku.
Przez depresję lekooporną rozumie się brak poprawy stanu zdrowia po co najmniej dwóch terapiach z użyciem leków przeciwdepresyjnych należących do dwóch odmiennych grup, stosowanych we właściwej dawce i przez odpowiednio długi czas (zazwyczaj minimalny okres podawania leku wynosi 4 tygodnie). Szacuje się, że około 60% pacjentów z depresją w przebiegu ChAJ nie uzyskuje remisji po dwóch właściwie przeprowadzonych terapiach przeciwdepresyjnych.
Badacze Celon Pharma opracowali innowacyjną metodę podawania leku – formę wziewną, która pozwala na podawanie leku z wysoką precyzją dawkowania i stwarza możliwość pozaszpitalnego leczenia depresji.
KOMENTARZE