Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bioelektronika – przyszłość w tworzeniu spersonalizowanych leków
Redakcja portalu, 07.02.2014 , Tagi: bioelektronika
Bioelektronika – przyszłość w tworzeniu spersonalizowanych leków
Ciągły rozwój przemysłu farmaceutycznego ukierunkowuje badania nad postacią leku na indywidualne dopasowanie do potrzeb pacjenta. Obecnie firmy farmaceutyczne oferują leki o określonym stężeniu substancji czynnej, ale nie do końca są to leki dostosowane do konkretnego pacjenta. Rozwój bioelektroniki może przyczynić się do skuteczniejszego leczenia chorób.

W swoim ostatnim raporcie „Paving the Way for Personalized Medicine, FDA’s Role in a New Era of Medical Product Development” FDA określiła termin “medycyna spersonalizowana” jako zapewnienie określonemu pacjentowi właściwego leku, we właściwej dawce i we właściwym czasie. Spersonalizowany lek to dokładne dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb i cech pacjenta na każdym etapie opieki zdrowotnej (profilaktyka, diagnozowanie, leczenie, obserwacja).

W sierpniu 2013 roku GlaxoSmithKline (GSK) otworzył fundusz kapitałowy podwyższonego ryzyka Venture Capital (APVC), który będzie inwestował w spółki prowadzące prace rozwojowe leków nowej generacji, które będą połączeniem elektroniki i biologii. Fundusz zainwestował już w system SetPoindMedical firmy Valencia, która opracowała własne urządzenia, które generują impulsy elektryczne. Urządzenia te po wszczepieniu stymulują organizm w leczeniu chorób tj. choroba Leśniowskiego-Crohna oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Metoda opiera się na działaniu sygnałów elektrycznych przekazywanych wzdłuż nerwów. Nieregularne lub zmienione impulsy nerwowe mogą towarzyszyć wielu chorobom. Koncern GSK sądzi, że zminiaturyzowane urządzenia odpowiednio zaprojektowane mogą odczytywać wzory zaburzeń sygnałów nerwowych. W niedalekiej przyszłości zapewnić mogą współpracę między obwodowym układem nerwowym a narządami i generować impulsy elektryczne wspomagające leczenie zaburzeń tj. choroby zapalne jelit, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby układu oddechowego.

Firma GSK będzie finansować granty badawcze, w których prowadzone będą prace nad wyjaśnieniem zależności impulsów nerwowych w organizmie i szeregiem chorób (badania z dziedziny Bioelektroniki). W szczególności technologii opracowania wzorów impulsów wzdłuż tych nerwów, które mogą współpracować z pojedynczym włóknem nerwowym oraz tworzenie miniaturowych w pełni wszczepialnych urządzeń mogących odczytywać, zapisywać i blokować sygnały elektryczne organizmu do leczenia wielu chorób.

 

red. Lucyna Leszczyńska

Źródła

Pharmaceutical technology

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter