Obydwie firmy będą wspólnie pracować nad nowym białkiem oraz poszukiwać leków na podstawie nowo odkrytego hormonu. Dodatkowo, Medimmune odpowiadać będzie za globalny rozwój, produkcję i sprzedaż związków powstałych w wyniku współpracy. Uzyska także możliwość udzielania licencji na hormon.
Komórki enteroendokrynowe
Komórki enteroendokrynowe stanowią mniej niż 1% wszystkich komórek przewodu pokarmowego. Są jednak niezwykle produktywne – wytwarzają niemal wszystkie znane hormony przewodu pokarmowego – także GLP-1. Stanowią one nie do końca zbadane źródło nowych hormonów, odgrywających rolę w regulacji metabolizmu i homeostazy glukozy. NMG wyodrębniła komórki EEC, by identyfikować wydzielane przez nie hormony peptydowe, mogące potencjalnie służyć do leczenia cukrzycy.
Obydwie firmy pokładają nadzieje w hormonach znajdujących się w przewodzie pokarmowym – zwłaszcza, jeżeli chodzi o zastosowanie w terapii cukrzycy po chirurgii bariatrycznej (gastroplastyce), kiedy pacjent boryka się z otyłością. Innowacyjne badania NGM mogą doprowadzić do powstania nowych leków dla chorych na cukrzycę i otyłość, co będzie stanowiło poprawę stanu zdrowia i przedłużenie życia pacjentów.
Zgodnie z warunkami umowy, MedImmune będzie płacić z góry NGM i zapewniać finansowanie badań w trakcie współpracy. NGM będzie także uprawniona do otrzymywania różnego rodzaju przychodów, a także honorariów ze światowej sprzedaży produktów, jeżeli uda się osiągnąć postawione cele.
Korzyści ze współpracy
Istnieje wiele korzyści wynikających z zawierania porozumień dotyczących prowadzenia badań nad powstawaniem leków. Obydwie firmy poszerzają swoje portfolio – dla Astry kluczowym działaniem jest poszukiwanie leków w terapii cukrzycy i chorób układu krążenia.
Połączenie sił przyspiesza proces wprowadzania nowych produktów na rynek. Pozwala również na obniżanie kosztów oraz rozwój rynków. Dlatego zjawisko to jest dość popularne, umowy dotyczące współpracy często zawiera Polpharma (np. z RPG Life Sciences – współpraca dotycząca substancji farmaceutycznych) czy wspomniana już Astra Zeneca. Wspólnie z Array BioPharma rozwijała ona program MEK, dotyczący badań nad selumetinibem i dwoma innymi lekami. Badano ich zastosowania w onkologii.
KOMENTARZE