– Badania te opierają się na pracy, którą nasze grupy wykonały w przeszłości na przeciwciałach skierowanych przeciwko SARS-CoV, który pojawił się w latach 2002/2003 – mówi prof. Berend Jan Bosch, kierujący badaniami na Uniwersytecie w Utrechcie. – Korzystając z tej kolekcji przeciwciał SARS-CoV, zidentyfikowaliśmy przeciwciało, które neutralizuje również zakażenie SARS-CoV-2 w hodowanych komórkach. Takie przeciwciało neutralizujące może potencjalnie zmienić przebieg zakażenia u zainfekowanego gospodarza, wspierać usuwanie wirusów lub chronić niezainfekowaną osobę narażoną na wirusa – opisuje.
Prof. Bosch zauważył, że przeciwciało wiąże się z domeną obecną zarówno w SARS-CoV, jak i SARS-CoV-2, co wyjaśnia jego zdolność do neutralizacji obu wirusów. – Ta neutralizująca krzyżowo cecha przeciwciała jest bardzo interesująca i sugeruje, że może ono potencjalnie łagodzić choroby powodowane przez pokrewne koronawirusy, które pojawią się w przyszłości – dodaje.
Jak zaznaczają autorzy, przeciwciało opisane w tej pracy jest „w pełni ludzkie”, co pozwala na szybszy rozwój badań, zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z odpornością. Konwencjonalne przeciwciała terapeutyczne są najpierw opracowywane u innych gatunków, a następnie muszą zostać poddane dodatkowej „humanizacji”.
Autor: Paweł Wernicki (PAP)
KOMENTARZE