Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Współpraca biznes-nauka w ramach europejskich bioregionów - BIOCONNECT 2011
12.04.2011

W dniach 9-10 maja 2011 r. Poznań będzie gościł uczestników międzynarodowej konferencji „Współpraca biznes-nauka w ramach europejskich bioregionów - BIOCONNECT 2011”. BIOCONNECT będzie integralną część Środkowoeuropejskich Targów Biotechnologii i Biobiznesu - BioForum 2011.

Decyzja o organizacji BIOCONNECT jest poparta dwuletnią już współpracą z firmą BiotechConsulting oraz chęcią zaangażowania się w projekt Bioforum. Do tej pory impreza ta kojarzyła się z miastem Łódź, chcemy zwrócić uwagę na Poznań oraz jego możliwości stania się jednym z najważniejszych ośrodków biotechnologicznych w Polsce - mówi dr Piotr Kwiatek, dyrektor ds. Rozwoju Nickel Technology Park Poznań Sp. z o. o.

Dynamicznemu rozwojowi badań i zastosowań biotechnologii w przemyśle, powinien towarzyszyć intensywny rozwój komunikacji między sferą nauki i biznesu. Biotechnologia to nauka, która w Polsce dopiero się rozwija. Aby polskie przedsiębiorstwa mogły skutecznie konkurować z jednostkami światowymi musimy połączyć siły i wymienić doświadczenia.

Jesteśmy nastawieni na poszerzanie w Polsce współpracy w ramach Bioregionów. Pod koniec 2010 r. Nickel Technology Park Poznań rozpoczęło projekt Bioregion Wielkopolska. Celem przedsięwzięcia jest integracja oraz promocja branży biotechnologicznej i Life Science zarówno w sferze akademickiej, jak i biznesowej. Zaprosiliśmy do uczestnictwa w konferencji podmioty zagraniczne takie jak BioTOP Berlin-Brandenburg, BioSaxony, Bavarian Biotech Cluster, fiński BioCity Turku, czy węgierski Hungarian Biotechnology Association. Na ich przykładzie chcemy ułatwić współpracę międzynarodową oraz pokazać jak radzić sobie z problemami dostępności infrastruktury oraz brakiem środków na jej utrzymanie - podkreśla dr Piotr Kwiatek.

Bioregiony to sposób na rozwój wymagającej dziedziny jaką jest biotechnologia. To także platforma współpracy między przedsiębiorcami z branży biotechnologicznej, samorządem lokalnym, stowarzyszeniami branżowymi oraz jednostkami naukowymi i badawczo-rozwojowymi. Tylko konsorcjum nauki, inwestorów i instytucji samorządowych daje możliwość wdrożenia nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań.

W trakcie konferencji poruszone zostaną także zagadnienia dotyczące transferu wiedzy i technologii oraz organizacji współpracy międzynarodowej. Wykład inauguracyjny wygłosi Prof. Piotr Chomczyński – człowiek, którego nazwisko zapisane zostało w historii biologii molekularnej, pionier wyznaczający drogę dla przemysłu opartego na biochemii i biotechnologii. Wśród wykładowców znajdzie się także dr Haim V. Levy, ekspert ds. innowacyjności, rozwoju biznesu oraz transferu technologii, w przeszłości przedsiębiorca i menedżer spółek zaawansowanych technologii w Izraelu. Prelegentem będzie również Mirosław Miller, szef Wrocławskiego Centrum Badań EIT Plus oraz Paweł Przewięźlikowski, współzałożyciel i prezes zarządu biotechnologicznej spółki Selvita.

Dodatkowe tematy jakie poruszymy podczas BIOCONNECT dotyczą własności intelektualnej oraz komercjalizacji badań naukowych. Wyjątkową częścią imprezy będzie specjalny blok tematyczny poświęcony kwestii zrównoważonego rozwoju w biotechnologii, także w obszarze ryzyk biznesowych i operacyjnych. – dodaje dr Piotr Kwiatek.

Dla rozwoju biotechnologii rzeczywiście zasadnicze znaczenie mają kwestie własności intelektualnej, a szczególnie patentowania wynalazków w zakresie biologii. Perspektywy polskiej biotechnologii zależą od jakości norm prawnych, edukacji społeczeństwa i intensyfikacji badań podstawowych, a następnie wspomagania prac rozwojowych.

To właśnie takie imprezy jak BIOCONNECT czy BIOFORUM stwarzają możliwości wolnego przepływu idei oraz informacji naukowej dotyczącej biotechnologii, możliwości komercjalizacji badań w koordynacji z przemysłem oraz katalizowania współpracy między krajami z regionu Środkowej Europy.

Patronat honorowy nad konferencją BIOCONNECT 2011 objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W przygotowanie poznańskiej konferencji znacząco zaangażowały się także władze samorządowe Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz Województwa Wielkopolskiego. Patronami imprezy zostały także dwie poznańskie uczelnie: Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny, a także Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii CEPT, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Leczniczych oraz Klaster BioTechMed Mazowsze.

Do zobaczenia w Poznaniu!

red. Blanka Majda

 

KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter