Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W Technoparku Łódź powstanie fabryka leków
W Technoparku Łódź powstanie fabryka leków
Rosyjska firma FIRN EU planuje w Łodzi budowę zakładu farmaceutycznego produkującego leki antywirusowe. W dniu Inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi podpisano akt notarialny sprzedaży gruntów firmie na terenie Technoparku Łódź. FIRN EU będzie intensywnie korzystać z potencjału naukowego łódzkich studentów i nowoczesnej infrastruktury laboratoryjnej BioNanoParku.

FIRN EU Sp. z o.o. to firma z kapitałem rosyjskim, która zajmuje się produkcją leków i wyrobów farmaceutycznych. Na terenie o łącznej powierzchni 1,37 ha wybuduje zakład, w którym zatrudnienie znajdzie kilkudziesięciu specjalistów rekrutowanych spośród absolwentów łódzkich uczelni. FIRN EU planuje również we współpracy z Technoparkiem oraz Uniwersytetem Medycznym w Łodzi prowadzić prace badawcze nad nowymi lekami antywirusowymi i technologiami ich produkcji.

Obecnie główną działalnością firmy FIRN EU jest produkcja preparatów leczniczych na bazie interferonu alfa. Firma w przyszłości chce sprzedawać swoje leki także na terenie Unii Europejskiej.

Pierwszym istotnym celem strategicznym FIRN EU będzie opracowanie nowej wydajnej technologii produkcji interferonu alfa. — Obecnie interferon produkowany jest zaledwie w kilku krajach na świecie, głównie w Rosji, USA i w Szwajcarii. W Polsce brakuje patentu na produkcję interferonu. Z kolei aby FIRN mógł zarejestrować swoje produkty na terenie Unii Europejskiej musi posiadać stałe i pewne, najlepiej własne, źródło substancji aktywnej jaką jest interferon alfa. — powiedział portalowi Biotechnologia.pl Tadeusz Rzepecki, Prezes Zarządu FIRN EU.

Jak dodał prezes Rzepecki inwestycja w Łodzi będzie wieloetapowa. Za około 30 miesięcy na terenie Technoparku powinna stać już fabryka, odpowiadająca za produkcję leków aktualnie znajdujących się w portfolio firmy. Z racji, że nie są one zarejestrowane w UE, przez następne 7-8 lat będą w 100% eksportowane głównie do Rosji. W międzyczasie FIRN we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi i przy wykorzystaniu nowoczesnej infrastruktury badawczo rozwojowej BioNanoParku planuje  opracować nową technologię produkcji interferonu alfa i zaprojektować nowe leki bazujące na tej substancji. Jeśli nowe leki przejdą procesy rejestracyjne i otrzymają wszelkie zezwolenia EMA  (Europejska Agencja Leków), firma zamierza sprzedawać je na rynkach europejskich.  — Od dzisiejszego podpisania aktu notarialnego do sprzedaży naszych leków na rynkach europejskich czeka nas jeszcze bardzo długa droga. Myślę że około 17 lat — powiedział Tadeusz Rzepecki.

Inwestor docenił możliwości nowoczesnego zaplecza sprzętowego laboratoriów BioNanoParku.– mówi Prezes Technoparku Łódź, Andrzej Styczeń. — Dzięki bliskości centrum badawczo-wdrożeniowego, nowy zakład nie musi tworzyć własnego działu R&D. Może poprzez outsourcing zoptymalizować prowadzone przez siebie prace badawczo-rozwojowe. — wyjaśnia.

Jeśli procedury administracyjne na to pozwolą, FIRN EU Sp. z o.o. planuje jeszcze w tym roku rozpocząć prace budowlane. — W naszym przedsiębiorstwie w Rosji zatrudniamy 130 pracowników – powiedział właściciel FIRN EU, Ilya Markov — w Łodzi chcemy dać początkowo pracę 60 osobom. Roczne obroty naszej firmy wynoszą 180 mld rubli (60 mln dolarów). Produkujemy leki przede wszystkim przy wykorzystaniu ludzkiego interferonu alfa. Nasze produkty mają certyfikaty i znajdują się na wielu światowych rynkach, w tym w USA, Chinach i 40 krajach federacji rosyjskiej. Dzięki zakładowi w Łodzi chcemy rozszerzyć sprzedaż na kraje Unii Europejskiej.

Wiele ciepłych słów dotyczących sfinalizowania wielomiesięcznych negocjacji dotyczących realizacji tego przedsięwzięcia wypowiedziała Dorota Ryl, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, która uchodzi za „matkę chrzestną” tej inwestycji, bowiem uczestniczyła w rozmowach dotyczących lokacji rosyjskiego przedsięwzięcia w łódzkim Technoparku od samego początku — Niewątpliwie w tym wypadku zbiegły się ze sobą bardzo korzystne relacje — powiedziała Wicemarszałek Dorota Ryl — Z jednej strony Technopark rozbudowuje się, powstają nowe laboratoria, co było ważnym argumentem dla rosyjskiej firmy przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji inwestycji, bo może ona korzystać z nowoczesnej bazy badawczej bio- i nanotechnologicznej. Technopark z kolei zyskuje dobrego sąsiada, który będzie korzystał z jego usług w zakresie R&D. Jest też Uniwersytet Medyczny w Łodzi, który uczestniczył w negocjacjach od początku i widziałam u jego przedstawicieli entuzjazm i potrzebę współpracy z tak nowoczesną firmą. Nie bez znaczenia jest również dostępność leku interferon na terenie Polski. Dziś sprowadzamy go z Niemiec, a jest to lek służący między innymi do leczenia schorzeń wątroby i stwardnienia rozsianego.

 

W uroczystości uczestniczył także Pierwszy Wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak. — Nie wierzę w przypadki. Podpisanie aktu notarialnego ze spółką z rosyjskim kapitałem akurat w dzień rozpoczęcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi — zaczął pół żartem pół serio Marek Cieślak — Bardzo się cieszę, że negocjacje zakończyły się szczęśliwie — stwierdził — To jest pierwszy inwestor rosyjski od dłuższego czasu w naszym mieście i regionie. Będziemy się bardzo dokładnie i bacznie przyglądać, jak ta inwestycja będzie się rozwijać. Oczywiście z życzliwością. Liczymy na efektywną współpracę z uczelnią i sensowne wykorzystanie infrastruktury laboratoryjnej Technoparku. Mam nadzieję, że ta umowa będzie korzystna dla obu stron i deklaruję przychylność miasta dla tej inwestycji.

 

Technopark Łódź prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami pozostałych działek inwestycyjnych, które są jeszcze w jego dyspozycji, dzięki czemu już wkrótce pojawić się tu mogą kolejne innowacyjne firmy.

 

Poniżej wizualizacja zakładu firmy FIRN EU

KOMENTARZE
Newsletter