Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W Łodzi w ekspresowym tempie powstało Centrum Wykrywania Koronawirusa SARS-CoV-2
W Łodzi w ekspresowym tempie powstało Centrum Wykrywania Koronawirusa SARS-CoV-2

Ważny krok w walce z koronawirusem – w Łodzi powstało nowe Centrum Wykrywania Koronawirusa SARS-CoV-2 umożliwiające wykonywanie dużej liczby testów na obecność wirusa. Laboratorium powstało w bardzo szybkim tempie dzięki zaangażowaniu i współpracy Instytutu Biologii Medycznej PAN, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, firmy Proteon Pharmaceuticals S.A. oraz Bionanoparku, który przekazał 6 urządzeń laboratoryjnych.

 

 

Kluczowym dla ograniczenia epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 jest jego szybkie wykrycie u chorego. W nowopowstałym Centrum Wykrywania Koronowirusa SARS-CoV-2 zespół mikrobiologów, genetyków, lekarzy i innych ekspertów będzie przeprowadzał testy do pilnej diagnostyki wirusa. Prace te wesprą również naukowcy z polskiej firmy biotechnologicznej Proteon Pharmaceuticals.

Prace w laboratorium na terenie Uniwersytetu Medycznego będą trwały przez całą dobę. Celem jest przeprowadzenie jak największej liczby testów, dających wyniki w możliwie najkrótszym czasie. Zespół badawczy tworzą wybitni naukowcy Instytutu Biologii Medycznej PAN, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Proteon Pharmaceuticals S.A. Centrum, które powstało zaledwie w tydzień, rozpoczęło prace już 23 marca. Jego kierownikiem został prof. Maciej Borowiec z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Szybka i masowa diagnostyka jest w tej chwili najważniejsza dla powstrzymania wzrostu zachorowań na koronawirusa. Jeżeli będzie możliwe szybsze i na większą skalę wykrywanie zakażenia wirusem, to zainfekowani prędzej zostaną odizolowani i otrzymają stosowne leczenie. Przełoży się to na spadek dynamiki zarażeń. Dlatego też podjęliśmy natychmiastową decyzję o zaangażowaniu naszej wiedzy i doświadczenia w ten projekt – mówi prof. Jarosław Dastych, prezes Proteon Pharmaceuticals S.A.

Grupa ochotników, na co dzień pracująca metodami molekularnymi z materiałem zakaźnym w laboratorium Proteon Pharmaceuticals, będzie bezpośrednio uczestniczyć w pracach zespołu badawczego. Są to mikrobiolodzy, wirusolodzy i genetycy. Firma przekazała Centrum również niezbędny sprzęt: komorę laminarną, która umożliwia prace w sterylnej przestrzeni, laptopy, telefony komórkowe (działające w laboratorium klasy Biohazard-3), materiały laboratoryjne i środki ochrony indywidualnej. Specjaliści Proteon Pharmaceuticals przeprowadzili także prace instalacyjne, zapewniające dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników laboratoryjnych. Firma Proteon Pharmaceuticals aktywnie wspiera walkę z koronawirusem w jak największym możliwym wymiarze merytorycznym i organizacyjnym.

– Do uruchomienia laboratorium zaangażowaliśmy liczne grono ekspertów z Uniwersytetu Medycznego, ale również z Uniwersytetu Łódzkiego, Polskiej Akademii Nauk i sektora prywatnego. Zgromadziliśmy niezbędny sprzęt oraz zespół ludzi ze specjalistycznym wykształceniem, umiejętnościami, a przede wszystkim chęciami do pracy w tak trudnej sytuacji – mówi dr Monika Domarecka, Dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego.

– Laboratorium powstało w bardzo szybkim tempie, bo sytuacja tego od nas wymaga. Wymaga realnych działań i organizacyjnej sprawności. W ciągu tygodnia dopełniliśmy wszystkich formalności i jesteśmy gotowi. Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę. Teraz przed nami wiele tygodni ciężkiej pracy. Nie wykluczamy utworzenia kolejnych tego typu laboratoriów w ramach szpitali uniwersyteckich – podkreśla prof. Radzisław Kordek, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Jesteśmy przekonani, że nasza wiedza i doświadczenie w badaniach nad wirusami może skutecznie wesprzeć walkę z epidemią w Polsce – dodaje dr Ewelina Wójcik, szefowa zespołu badawczego w Proteon Pharmaceuticals, jedna z wolontariuszek Centrum Wykrywania Koronawirusa.

Nowo powstałe Centrum Wykrywania Koronawirusa wspiera istniejące laboratoria w Łodzi poprzez przyjmowanie próbek ze szpitali zakaźnych w Łodzi i Zgierzu. Oznacza to, że nie są w nim przyjmowane próbki bezpośrednio od pacjentów. Osoby, które podejrzewają u siebie chorobę proszone są o postępowanie zgodnie z procedurami, tj. pozostanie w domu i jak najszybszy kontakt z Sanepidem.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/covid-19-koronawirusy-wirus-5073811/

KOMENTARZE
Newsletter