Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Unikalny peptyd w terapii nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych i infekcyjnych
13.02.2013

Naukowcy z The University of Texas Southwestern Medical Center zsyntetyzowali białko, które może potencjalnie stać się lekiem stosowanym w terapii chorób nowotworowych, zaburzeń neurologicznych oraz infekcji dzięki swojej zdolność do indukcji procesu autofagii. 

Autofagia polega na recyklingu elementów komórkowych, w którym wewnątrzkomórkowe enzymy trawią uszkodzone i niepotrzebne komórce elementy do podstawowych związków budulcowych. Następnie są one wykorzystywane w syntetyzowaniu nowych związków złożonych. Rola autofagii jest kluczowa dla utrzymania zdrowia komórek oraz w walce z różnymi chorobami. Lekarze z Southwestern's Center for Autophagy Research pracują nad manipulacją procesem autofagii w taki sposób, aby zahamować postęp chorób i jednocześnie promować zdrowie.

W ramach swoich najnowszych badań, opublikowanych w wydaniu on-line czasopisma Nature, badacze zsyntetyzowali peptyd Tat-beklinę 1, który indukuje proces autofagii. Myszy traktowane Tat-bekliną 1 były oporne na kilka chorób infekcyjnych, takich jak gorączka zachodniego Nilu oraz chorobę przenoszoną przez komary zwaną chikungunya, występującą na terenach Azji, Afryki i Indii. Dodatkowe eksperymenty wykazały, że ludzkie komórki traktowane tym peptydem były odporne na zakażenie wirusem HIV w warunkach laboratoryjnych.

“Ponieważ autofagia odgrywa znaczącą rolę w regulacji chorób, czynniki ją indukujące, takie jak peptyd Tat-beklina 1 może mieć zastosowanie w farmakologii do zapobiegania oraz leczenia chorób ludzkich” tłumaczy lekarka Beth Levine, dyrektor Center for Autophagy Research i główna autorka publikacji. Profesor Levine jest badaczem w Howard Hughes Medical Institute należącym do UT Southwestern.

Zakłócenie procesu autofagii jest zamieszane w starzenie się oraz w występowanie chorób. Mogą to być choroby nowotworowe, neurodegeneracyjne tj. choroba Parkinsona i Alzheimera, oraz choroby infekcyjne takie jak gorączka zachodniego Nilu czy HIV.

UT Southwestern dąży do opatentowania peptydu Tat-beklina 1. Peptyd ten jest łańcuchem aminokwasów zlokalizowanym w białkach. Tat-beklina 1 jest pochodną bekliny 1, pierwszego znanego białka, które u ssaków zostało opisane jako mające znaczenie w procesie autofagii. Badania doktor Levine wykazały, że wiele chorób jest spowodowanych wadami bekliny 1. I odwrotnie – aktywność bekliny 1 oraz prawidłowo przebiegający proces autofagii jest istotny dla ochrony płuc, piersi czy jajników przed chorobami nowotworowymi, wspomaga zwalczanie infekcji wirusowych i bakteryjnych a także chroni organizm przez wystąpieniem chorób neurodegeneracyjnych.


Przeczytaj również:

Odkryto nowy mechanizm przeciwnowotworowy u gryzoni!


 

Anna Byczkowska

Źródła:

http://www.medicalnewstoday.com/releases/256095.php

http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature11866.html

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter