Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Twoja rodzina będzie chorować, dopóki nie zbadacie swoich jelit
Twoja rodzina będzie chorować, dopóki nie zbadacie swoich jelit

Kiedy nasz organizm jest bezpieczny, silny, towarzyszy nam świetny nastrój, a nasza cera promienieje? Odpowiedź jest prosta – gdy gatunki naszych bakterii jelitowych są zróżnicowane, jest ich wiele i są równomiernie rozłożone pod względem ilościowym. Jelitowa idylla pozwala wówczas na prawidłową i efektywną pracę dobroczynnych bakterii. Istnieją jednak przypadki, w których zdrowie nasze oraz naszych bliskich jest narażone.

 

 

Ciemna strona bakterii jelitowych

Kluczowa jest ilość i jakość bakterii, które zagnieździły się w naszym jelicie. Jeśli ich ogólna ilość jest niewielka, a bakterie o negatywnym wpływie (np. potencjalnie chorobotwórcze) stanowią spory udział względem wszystkich pozostałych, wówczas narażeni jesteśmy na gorszą reakcję naszego układu odpornościowego i słabszą kondycję organizmu. Jeśli natomiast bakterie o negatywnym wpływie przejmą bezwzględną kontrolę nad całym środowiskiem bakteryjnym jelit, grozi nam wystąpienie konkretnych chorób, stanów zapalnych i wielu dolegliwości pokarmowych, m.in. biegunek, zaparć, wzdęć czy wymiotów.

Wiedza o własnych jelitach jest na wyciągnięcie ręki

Odpowiednia wiedza na temat własnego zdrowia i stanu organizmu jest niezbędna do prawidłowo prowadzonej profilaktyki i doboru metod leczenia w przypadku pojawienia się chorób. Warto zatem wcześniej poznać faktyczny stan naszych jelit. Z pomocą przychodzą dostępne na rynku badania mikrobioty jelitowej, które jednoznacznie wskazują nasze bakterie jelitowe i oceniają ich ilość. 

Co dobrego mogą dać nam bakterie?

Bakterie w naszym organizmie są odpowiedzialne nie tylko za trawienie. Tworzą witaminy, neuroprzekaźniki, regulują metabolizm, wpływają na masę ciała czy stany zapalne. Co ciekawe, tworzą też unikalne połączenie z mózgiem (tzw. oś jelitowo-mózgową), co ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. To dzięki bakteriom jesteśmy bardziej lub mniej podatni na infekcje (np. przeziębienie, grypę, infekcje intymne) czy nawet poważne choroby (np. cukrzycę, depresję, otyłość). Według naukowców to właśnie one determinują poziom naszej codziennej energii, jakość snu, stan cery czy ogólne samopoczucie.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/jelita-ludzkie-cia%c5%82o-uk%c5%82ad-pokarmowy-2970172/

Materiał prasowy genXone

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter