Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak bakterie jelitowe pomagają trawić błonnik?
Jak bakterie jelitowe pomagają trawić błonnik?
Na łamach tygodnika „Nature” naukowy reprezentujący Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej opublikowali wyniki swoich badań, w których opisali geny umożliwiające zwykłym bakteriom jelitowym włączenie się w intensywny proces trawienia zachodzący w układzie pokarmowym człowieka. W jego ramach przebiega m.in. metabolizowanie głównego składnika błonnika pokarmowego, który buduje struktury ścian komórkowych warzyw i owoców.

We wnioskach przedstawionych przez autorów badań wyraźnie zarysowuje się rola pewnych, kluczowych gatunków tworzących szerokie środowisko mikroorganizmów bytujących w ludzkim jelicie. Według naukowców identyfikacja poszczególnych grup bakterii odpowiedzialnych za dany proces trawienia może w przyszłości pomóc w selekcji takiej flory bakteryjnej, której przeszczep poprawi funkcjonowanie jelit u osób, które przeszły ciężką chorobą, a wraz z nią wpływającą ujemnie na mikroflorę jelitową antybiotykoterapię.   

 

„Mimo iż są niezbędne w naszej diecie, to długołańcuchowe i rozgałęzione polisacharydy (na czele z ich bardzo niejednorodną grupą, jaką są hemicelulozy), wchodzące w skład błonnika pokarmowego, nie mogą zostać stawione przez organizm człowieka bez udziału żyjących z nim w symbiozie bakterii” – mówi Harry Brumer, główny autor badania, profesor z Laboratoriów Michaela Smitha i Wydziału Chemii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej.

 

Niedawno odkryta sekwencja genów umożliwia gatunkowi bakterii  Bacteroides ovatus  „poszatkowanie” zaliczanego do hemiceluloz ksyloglukanu, głównego rodzaju błonnika występującego w wielu warzywach, począwszy od liści sałaty, a skończywszy na owocach pomidora. B. ovatus wraz ze swym złożonym systemem enzymów stanowi istotną część naszego zestawu substancji trawiennych.

 

Bacteroides to rodzaj beztlenowych bakterii gram-ujemnych w kształcie pałeczek. W fizjologicznej florze bakteryjnej przewodu pokarmowego człowieka tworzą najliczniejszą grupę spośród wszystkich innych bakterii. Według wyliczeń naukowców, opierających się na danych opisujących geny 250 dorosłych ludzi, około 92% ludzkiej populacji jest siedliskiem bakterii z odmienną sekwencją genów, co przekłada się na różną jakość trawienia u jej osobników.

 

„Kolejne pytanie brzmi, czy inne grupy bakterii jelitowych współpracują czy też rywalizują z Bacteroides ovatus o dostęp do tych i innych cukrów złożonych” – pyta Brumer. Tym zagadnieniem profesor otwiera drzwi przed innymi badaczami, zachęcając ich do dalszego poznawania fascynującego środowiska mikroorganizmów jelitowych

 

Dawid Wojtowicz

Źródła

Źródło: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/01/140119142512.htm

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter