Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Troje polskich naukowców laureatami EMBO Installation Grants
Troje polskich naukowców laureatami EMBO Installation Grants

Troje polskich naukowców: dr hab. Kinga Kamieniarz-Gdula, dr Michał Wandel i dr Piotr Gerlach znalazło się w gronie laureatów prestiżowego grantu Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (European Molecular Biology Organization) – EMBO Installation Grants. Otrzymane fundusze przeznaczą na utworzenie laboratoriów.

 

 

Stypendyści EMBO otrzymają 50 tys. euro rocznie przez 3-5 lat i mogą ubiegać się o dodatkowe finansowanie w wysokości do 10 tys. euro rocznie. Stypendyści stają się częścią EMBO Young Investigator Network, która składa się z laureatów programów EMBO: Young Investigators, Global Investigators i Installation Grantees. Laureaci programu mają możliwość skorzystania z mentoringu Członka EMBO, pokrycia kosztów udziału w szkoleniach czy organizacji konferencji, a także mają dostęp do infrastruktury badawczej w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Heidelbergu w Niemczech. 

EMBO Installation Grants wspierają naukowców, którzy są na początkowym etapie niezależnej kariery badawczej, w trakcie zakładania swoich laboratoriów. Granty te są przyznawane naukowcom o znaczącym, wyróżniającym się dorobku. Spośród ogłoszonych we wtorek laureatów jeden utworzy laboratorium na Litwie, dwóch w Portugalii, dwóch w Turcji i troje w Polsce. W Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie pracownię utworzy dr Michał Wandel, przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Kinga Kamieniarz-Gdula, zaś dr Piotr Gerlach w Międzynarodowym Instytucie Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN w Warszawie.  

Finansowanie programu pochodzi z krajów przyjmujących, które w ten sposób chcą wzmocnić rozwój badań z dziedziny nauk o życiu. Przyznawane środki pomagają przyciągnąć doskonałych, utalentowanych nowych liderów. Aby zachęcić do międzynarodowej mobilności, warunkiem ubiegania się o grant jest spędzenie przez kandydatów co najmniej dwóch kolejnych lat poza krajem, w którym planują założyć swoje laboratorium.

EMBO to organizacja zrzeszająca ponad 1800 czołowych naukowców, promująca doskonałość naukową w naukach o życiu w Europie i poza nią. Głównymi celami organizacji jest wspieranie utalentowanych naukowców na wszystkich etapach ich kariery, stymulowanie sieci interakcji ułatwiającej wymianę informacji naukowej oraz pomoc w budowaniu warunków optymalnych dla prowadzenia badań na najlepszym możliwym poziomie.

PAP - Nauka w Polsce

Instytut Biochemii i Biofizyki PAN

KOMENTARZE
Newsletter