Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
EMBO i sektor life science w Polsce – Kongres BIO 2014
EMBO i sektor life science w Polsce – Kongres BIO 2014
Podczas końcowej sesji EMBO ostatniego dnia Kongresu BIO 2014, Gerlind Wallon omówiła czym zajmuje się ta organizacja oraz w jaki sposób pomaga naukowcom z polskiego sektora life science.

„EMBO to najprościej rzecz ujmując, organizacja stworzona przez naukowców dla naukowców” – wyjaśniła Gerlind Wallon. W jaki sposób polscy naukowcy mogą korzystać z szerokiej oferty przedstawianej przez tę organizację? Na przykład biorąc udział w programach EMBO long-term fellowship oraz EMBO short-term fellowship, w ramach którego naukowcy mogą zdobywać doświadczenie w partnerskich placówkach, wyjeżdżając na stypendia post-doc.

Jak podkreśliła Gerlind Wallon, najważniejsze w tych programach jest przede wszystkim to, aby powrócić z takiego wyjazdu i dzielić się zdobytymi umiejętnościami w swoim rodzimym kraju. EMBO Courses and Workshops, a więc kursy i warsztaty organizowane dla naukowców ze wschodniej Europy są zdaniem Gerlind Wallon bardzo atrakcyjne ze względu na możliwość uzyskania grantu, a więc zwrotu wszelkich kosztów uczestnictwa. Program EMBO Installation Grants dla naukowców z Chorwacji, Czech, Estonii, Polski, Portugalii oraz Turcji zapewnia dofinansowanie w wysokości 50 tysięcy euro na założenie laboratorium w swoim kraju. EMBO kształci także badaczy w ramach Laboratory Management Courses i uczy jak sprawnie zarządzać laboratorium i prowadzić grupę badawczą – takiej umiejętności bardzo często brakuje nawet najbardziej utalentowanym naukowcom.

Pełniąca funkcję wicedyrektora EMBO zwróciła uwagę na fakt, że w Polsce organizuje się za mało konferencji i zachęciła, aby więcej takich wydarzeń jak BIO2014 miało miejsce w naszym kraju. Twierdzi, że nasz system edukacyjny jest bardzo dobry i kształci wielu świetnych naukowców, ale problem tkwi w tym, że w wielu przypadkach wyjeżdżają oni za granicę i tam realizują dalej swoje cele naukowe. Kluczem w rozwoju sektora life science w Polsce jest stworzenie programu, który pozwoli nam zatrzymać najlepszych naukowców w kraju.

Wsparcie dla programów i działań EMBO pochodzi z Europejskiej Konferencji Biologii Molekularnej (EMBC). EMBC, założona w 1969 roku, jest organizacją międzyrządową, która składa się z 27 państw członkowskich, w tym większość z Unii Europejskiej i niektórych krajów sąsiednich. Głównymi celami EMBO jest wspieranie utalentowanych naukowców na wszystkich etapach ich kariery, stymulowanie wymiany informacji naukowych i pomoc w budowaniu europejskiego środowiska badawczego, gdzie naukowcy mogą osiągać swoje najlepsze wyniki.

Gerlind Wallon jest Wicedyrektorem European Molecular Biology Organization (EMBO), odpowiedzialna m.in. za program Young Investigator. Po tytule magistra w dziedzinie inżynierii chemicznej otrzymała doktorat w biochemii na Brandeis University w USA i dalej kontynuowała karierę w EMBL w Niemczech. W EMBO jest odpowiedzialna za program dla młodych badaczy, kursy zarządzania laboratorium i działania kobiet w nauce.

 

 

Aleksandra Kowalczyk

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter