Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Terapia tlenem hiperbarycznym może odwracać procesy związane z biologicznym starzeniem się – nowe badania kliniczne
Terapia tlenem hiperbarycznym może odwracać procesy związane z biologicznym starzeniem się

Badania przeprowadzone na Tel Aviv University we współpracy z Shamir Medical Center wskazują na to, że terapia tlenem hiperbarycznym (HBOT) może odwrócić proces starzenia się na poziomie komórkowym. Zdaniem naukowców z zespołu badawczego komórki krwi uczestników stawały się coraz młodsze wraz z długością trwania terapii. Wyniki eksperymentu z pewnością dają nadzieje na nowe formy leczenia, jednak wyciągnięte z nich wnioski wzbudzają pewne wątpliwości...

 

 

Prace badawcze izraelskich naukowców polegały na przeprowadzeniu serii zabiegów podawania tlenu w komorze ciśnieniowej. W eksperymencie uczestnikami były zdrowe osoby w starszym wieku. Pacjenci przebywali w hiperbarycznej komorze tlenowej pięć razy w tygodniu przez 90 minut. Testy zakończyły się po trzech miesiącach regularnego przeprowadzania procedury. Po tym czasie trwania eksperymentu naukowcy zaobserwowali u uczestników wydłużenie się obecnych w komórkach odpornościowych telomerów nawet o 20% w stosunku do stanu wyjściowego. Stwierdzono również spadek liczebności starzejących się komórek we krwi.

Testowane przez zespół badawczy telomery są niekodującymi informacji, zwielokrotnionymi sekwencjami nukleotydów znajdującymi się na zakończeniach chromosomów. Ich rolą jest zabezpieczanie końców nici DNA. Telomery skracają się wraz ze starzeniem się organizmu. Dłuższe telomery korelują z lepszą wydajnością komórek. Z tego względu uważa się je za ważny marker wieku biologicznego. Jednak nie oznacza to, że starzejemy się, ponieważ skracają się nasze telomery. Możliwe jest, iż zanikanie tych sekwencji jest jedynie konsekwencją stopniowego wyniszczania związanego z wiekiem biologicznym.

Zaobserwowano wiele przyczyn przedwczesnego skracania się telomerów. Brak odpowiedniej ilości snu czy też spożycie zbyt dużej ilości przetworzonej żywności przyspieszają starzenie się biologiczne organizmu, czemu towarzyszy zmniejszanie długości sekwencji nukleotydów zabezpieczających chromosomy. Niestety to, że naukowcy obserwują skracanie się telomerów towarzyszące procesom wyniszczania się komórek, nie oznacza, że wydłużanie się tych sekwencji doprowadzi do uzdrowienia. Z tego względu entuzjastyczne wnioski dotyczące „odmłodzenia komórek” mogą okazać się pochopne. Warto również zaznaczyć, że w eksperymencie wzięło udział jedynie 26 uczestników, co stanowi bardzo małą grupę badawczą.

Źródła

Hachmo, Y., Hadanny, A., Hamed, R. A., Daniel-Kotovsky, M., Catalogna, M., Fishlev, G., Zemel, Y. (2020). Hyperbaric oxygen therapy increases telomere length and decreases immunosenescence in isolated blood cells: a prospective trial. Aging, 12.

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/11/201120150728.htm

https://www.sciencealert.com/oxygen-therapy-found-to-turn-back-the-sands-of-time-on-our-body-s-aging-cells

Fot. I, Thomas Splettstoesser, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2298786

KOMENTARZE
Newsletter