Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Światowa Organizacja Zdrowa uruchamia globalny rejestr edycji ludzkiego genomu
Światowa Organizacja Zdrowa uruchamia globalny rejestr edycji ludzkiego genomu

Ekspercki komitet doradczy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zatwierdził pierwszą fazę budowania nowego globalnego rejestru, który będzie monitorować badania prowadzone nad edycją genomu ludzkiego.

 

 

 

Składający się z 18 członków komitet wzywa wszystkie istotne inicjatywy badawczo-rozwojowe do zarejestrowania swoich badań. Zapowiada także, iż w celu wzmocnienia rozwoju globalnych ram zarządzania edycją ludzkiego genomu, podejmie stosowne konsultacje online oraz wykaże osobiste zaangażowanie.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, przemawiając na posiedzeniu komitetu ds. skutecznego zarządzania i edycji ludzkiego genomu, mówił – Od czasu naszego ostatniego spotkania niektórzy naukowcy poinformowali o chęci edycji genomu embrionu, co pokazuje, jak ważna i pilna jest nasza praca. Nowe technologie pozwalające na edycję genomu są bardzo obiecujące i dają nadzieję cierpiącym na choroby, które do tej pory wydawały nam się nieuleczalne. Jednak niektóre z tych technologii stanowią również szczególne wyzwanie – etyczne, społeczne, regulacyjne i techniczne.

Jego zdaniem poszczególne kraje nie powinny zezwalać na dalsze prace nad edycją genomu ludzkiej linii zarodkowej w zastosowaniach klinicznych, dopóki nie zostaną określone ich możliwe konsekwencje techniczne i etyczne.

WHO, akceptując rekomendacje komitetu, informuje, że w pierwszej fazie tworzenia rejestru wykorzysta swoją jednostkę – Międzynarodową Platformę Badań Klinicznych (ICTRP). Etap ten obejmie badania kliniczne somatyczne oraz ludzkiej linii zarodkowej. W celu zapewnienia przejrzystości działań, w tworzenie rejestru zaangażuje się zarówno komitet, jak i szerokie grono zainteresowanych podmiotów.

Źródła

WHO

KOMENTARZE
Newsletter