Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Studenci i doktoranci biotechnologii przyjechali do Łodzi
Na XVI Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii oraz VI Międzynarodową Konferencję Studentów Biotechnologii przyjechało do Łodzi niemal dwustu młodych biotechnologów. Na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, podczas dwudniowej sesji wystąpień, mieli okazję do zaprezentowania swoich osiągnięć, wymiany doświadczeń oraz integracji.

 

Udany początek

Podczas wykładu otwierającego konferencję, odpowiadając na zainteresowanie studentów biotechnologią molekularną, prof. dr hab. Maria Koziołkiewicz, dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, przedstawiła zagadnienia dotyczące nutrigenetyki i nutrigenomiki, przyszłości badań nad mikro RNA oraz ich związkiem z dietą i zdrowiem człowieka. W komentarzu dla portalu Biotechnologia.pl, prof. Koziołkiewicz wyraziła zadowolenie z pomyślnego rozpoczęcia konferencji oraz życzyła studentom aby dalszy ciąg wydarzenia odbywał się równie udanie jak sam początek. Zdaniem dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, zaangażowanie studentów w organizację takich konferencji może być ważniejsze niż sam udział w nich, ze względu na zdobywanie cennych umiejętności organizatorskich, a także radzenie sobie w nierzadko zaskakujących sytuacjach. Cytując prof. Koziołkiewicz, jest to „znakomity poligon dla młodych organizatorów i badaczy”.

Drugiego dnia konferencji odbyło się także walne spotkanie Akademickiego Stowarzyszenia Studentów Biotechnologii, w czasie którego powołano nowy zarząd. Natomiast mgr Łukasz Boryń, jako drugi gościnny prelegent, przedstawił zagadnienia techniki sekwencjonowania STARR-Seq w celu identyfikacji enhancerów – czynników wspomagających i regulujących transkrypcję.

Wydarzenie gromadzące studentów i doktorantów biotechnologii z całej Polski organizowane jest z pomocą Studenckiego Koła Naukowego Biotechnologów FERMENT, działającego przy Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.

Więcej niż prezentacje

Gospodarze przygotowali dla uczestników konferencji także warsztaty, które przeprowadzone były w piątek. Chętni mogli dowiedzieć się szczegółów na temat funkcjonowania Centrum Transferu Politechniki Łódzkiej, jak napisać biznes plan aby otrzymać finansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oraz jak skutecznie dokonać autoprezentacji i wyznaczać cele. W piątek także odbyły się wycieczki z przewodnikiem po Łodzi. Szczególnie chwalili je sobie studenci, którzy przyjechali do miasta z innych części Polski. Emilia studiująca biotechnologię z Warszawy , Marysia biotechnologię medyczną z Poznania i Damian studiujący biotechnologię mikrobiologiczną z okolic Łodzi wśród zalet wymienili niewielkie grupy zwiedzających i ciekawe informacje o historii Łodzi. Tak spędzony czas pomógł w zapoznaniu się uczestników. Dalsza integracja młodych biotechnologów miała miejsce w sobotni wieczór, w jednym z łódzkich klubów.

To jeszcze nie koniec

Na konferencji nie mogło zabraknąć sesji plakatowej. Autora najlepszej pracy poznamy po zakończeniu całej konferencji – w niedzielę, 23 listopada. Tego dnia konferencję rozpocznie prof. dr hab. Jarosław Dziadek, dyrektor Instytutu Biologii Medycznej PAN w Łodzi, wykładem gościnnym na temat patogenezy i molekularnych determinantów wirulencji Mycobacterium tuberculosis. Drugim gościem niedzielnych sesji, oprócz młodych prelegentów sesji biotechnologii molekularnej i przemysłowej, będzie mgr Tomasz Bocheński, który przedstawi izolację, charakterystykę i przetwarzanie rodzimych gatunków alg z Abu Dhabi w biopaliwa, biomateriały i inne związki w przemyśle biorafinerii.

 

 

Aleksandra Kowalczyk

KOMENTARZE
Newsletter