Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Strukturalne podstawy biologii komórki – nowa pozycja na rynku wydawniczym
Strukturalne podstawy biologii komórki – nowa pozycja na rynku wydawniczym

Strukturalne podstawy biologii komórki to najnowsze, rozszerzone wydanie książki napisanej pierwotnie przez prof. dr. hab. Wincentego Kilarskiego. Obecne wydanie zostało uzupełnione przez dwóch nowych autorów, prof. dr hab. Elżbietę Pyzę i dr. hab. Grzegorza Tylko, których prof. Kilarski zaprosił do współpracy. Wydanie ukaże się 20 czerwca br. Portal Biotechnologia.pl objął patronat medialny nad tą pozycją. 

 

 

Treść książki

Tak jak w poprzednich wydaniach, biologia komórki została przedstawiona w oparciu o ultrastrukturę organelli komórkowych i powiązanie elementów strukturalnych komórki z ich specyficznymi funkcjami. Najnowsze osiągnięcia w biologii komórki wskazują na wysoki stopień komplikacji procesów komórkowych, nowe dodatkowe funkcje organelli komórkowych i ich wzajemne interakcje, dlatego przedstawienie tak ogromnej wiedzy w jednej książce nie było możliwe. Ponadto autorzy starali się, aby bardzo złożone procesy komórkowe przedstawić w możliwie najbardziej przystępny sposób, wzbogacając tekst niezbędnymi rycinami i schematami. Mamy nadzieję, że to zadanie udało się spełnić, aby wszyscy zainteresowani biologią komórki, a przede wszystkim nauczyciele biologii, studenci kierunków medycznych i biologicznych, mogli korzystać z zawartych w książce treści.

 

Układ treści

Książka zawiera podstawowe informacje na temat biologii i funkcji komórki, a także powiązanie funkcji komórki z jej strukturą i opis metod badawczych stosowanych w biologii komórki. Publikacja jest ilustrowana licznymi rycinami i elektronogramami organelli komórkowych komórek zwierzęcych, głównie kręgowców, oraz najważniejszych struktur cytoplazmatycznych komórek roślinnych. W drugiej części (rodz. 3-9) omówiono organizację i czynności poszczególnych przedziałów cytoplazmatycznych – organelli, uwzględniając molekularne podłoże przebiegających tam procesów chemicznych.

 

Informacja o autorach

Prof. dr hab. Wincenty Kilarski, członek rzeczywisty PAN, członek czynny PAU, emerytowany profesor zwyczajny, Zakład Biologii i Obrazowania Komórki, Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych, Uniwersytet Jagielloński I Prof. dr hab. Elżbieta Pyza, członek czynny PAU, profesor zwyczajny, Zakład Biologii i Obrazowania Komórki, Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych, Uniwersytet Jagielloński I Dr hab. Grzegorz Tylko, prof. UJ, Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych, Uniwersytet Jagielloński

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2022>

pnwtśrczptsbnd
30
31
Packaging [R]evolution
2022-05-31 do 2022-05-31
Packaging Innovations
2022-05-31 do 2022-06-01
1
2
3
4
5
6
8
Beauty Innovations 2022
2022-06-08 do 2022-06-09
10
11
12
14
16
17
18
19
24
25
26
27
28
30
2
3
Newsletter