Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Selvita powołuje bioinformatyczną spółkę-córkę
Lider polskiego rynku biotechnologicznego, firma Selvita S.A. na spotkaniu dla akcjonariuszy zaprezentowała nowo powołaną spółkę-córkę Ardigen S.A. Dotychczasowy dział bioinformatyki Selvita S.A. zostanie wniesiony do nowego podmiotu. Trzema filarami działalności Ardigen mają być rozwiązania laboratoryjne, usługi bioinformatyczne oraz medycyna spersonalizowana.

 

Geneza

Szacowana wartość globalnego rynku usług bioinformatycznych w 2014 roku wyniosła 4,2 mld dolarów, natomiast prognozowana na rok 2020 – niemalże 13 mld dolarów. Chcąc wykorzystać silne tendencje wzrostowe w dziedzinie bioinformatyki, a także (czy może: przede wszystkim) z uwagi na silny potencjał wypracowanych kompetencji i relacji biznesowych w obszarze life science, zarząd Selvita S.A. powołał do życia Ardigen S.A., o czym poinformował na spotkaniu dla akcjonariuszy na 22. piętrze wieżowca Pure Sky Club w Warszawie. Jak podkreślił Prezes Zarządu Spółki, Paweł Przewięźlikowski, w ramach działalności Selvity trudno by było zdobywać rynek bioinformatyczny, ponieważ firma nie byłaby postrzegana jako źródło tego typu usług – rozpoznawalna jest na rynku międzynarodowym i krajowym przede wszystkim jako firma poszukująca innowacyjnych leków i świadcząca usługi badawczo-rozwojowe. Ponadto, umowy partnerskie  Selvity nie przewidują sprzedaży produktów bioinformatycznych za granicą, stąd powołanie nowej spółki. Kapitał z tradycyjnej branży informatycznej przepływa do branży life science i bioinformatyk, a prognozowany dynamiczny wzrost rynku potwierdzają inwestycje poczynane przez takich gigantów jak Google Ventures czy Roche.

 

W Radzie Nadzorczej nowego podmiotu zasiadać będą: Paweł Przewięźlikowski, Prezes Zarządu Spółki Selvita S.A., Bogdan Sieczkowski, Krzysztof Brzózka, Wiceprezes Zarządu i dyrektor naukowy spółki Selvita S.A.  oraz Wojciech Koczyński, z doświadczeniem w branży finansowej i ubezpieczeniowej. W zarządzie zasiądzie Janusz Homa, menedżer, twórca sukcesu Software Mind oraz Sebastian Kwaśny, członek zarządu i dyrektor działu bioinformatyki w Selvita S.A.

 

 

Nowo powołana spółka Ardigen S.A. powstała w oparciu o kapitał wniesiony przez załozycieli, którymi są Selvita S.A., Janusz Homa oraz Sebastian Kwaśny. Obecny dział bioinformatyki Selvita S.A., działający jako Zorganizowana Część Przedsiębiorstwa zostanie wniesiony aportem do nowej spółki , po udzieleniu zgody Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Selvita S.A., które odbędzie się w październiku 2015 r. Selvita obejmie w nowej spółce łącznie 60,01% akcji. Założyciele Ardigen S.A. zobowiązali się również do dokapitalizowania spółki łączną kwotą 3,7 mln zł do 2016 r.

 

 

“Obietnica onkologii spersonalizowanej”

Wśród trzech najważniejszych filarów oparcia nowopowstałej spółki wymieniono rozwiązania laboratoryjne klasy LIMS, usługi bioinformatyczne oraz medycynę spersonalizowaną. - Nasza wizja to być liderem w obszarze medycyny spersonalizowanej. Będziemy współpracować z najlepszymi ośrodkami naukowymi i firmami na świecie, angażując się w przedsięwzięcia dotyczące walki z rakiem, w szczególności w szeroką dostępność leków i terapii nowotworowych – podkreślił Janusz Homa i dodał: - Dla mnie jest to najbardziej ciekawy projekt, z którym wiążę największe nadzieje. Jako strategiczne rynki finansowe zdefiniowano rynek amerykański Bostonu i Kalifornii, rynek brytyjski w Cambridge oraz rynek polski.

 

Dlaczego ma się udać?

Przedstawiciele Selvity oraz Ardigen głęboko wierzą w sukces nowego przedsięwzięcia. Spółka-matka przekaże swoją dotychczasową wiedzę onkologiczną oraz know-how w zakresie rozwoju leków i dostęp do najlepszych centrów onkologicznych zarówno w Polsce, jak i za granicą.  Prezes Selvity, Paweł Przewięźlikowski zapewniał o cennym doświadczeniu kluczowych menedżerów w zarządzaniu zespołami programistów oraz w zakresie budowy skomplikowanych systemów IT. W interakcji z pacjentami wykorzystają swoje doświadczenie zdobyte przy tworzeniu portalu Interia.pl (przypomnijmy: Paweł Przewięźlikowski był pierwszym prezesem zarządu i współzałożycielem portalu Interia.pl), czyli specjalizację w budowie systemów dla dużych, nieustrukturyzowanych grup użytkowników. Nowa spółka ma także na celu wykorzystanie lokalizacji, w jakiej się znajduje – około 50% niższe koszty utrzymania niż w innych krajach. Mocną bazą dla Ardigenu są również laboratoria Selvity z certyfikatami GLP, GMP, ISO. Jak podkreślił Paweł Przewięźlikowski, będzie to okazja do połączenia teorii Ardigenu z praktyką Selvity.

Doświadczenie w dziedzinie dofinansowań grantowych oraz tych pozyskiwanych z rynku kapitałowego to mocne strony Selvity. - Mamy nadzieję, że nasza dobra reputacja w wykorzystywaniu prywatnych i publicznych funduszy przejdzie także na nowy podmiot, jakim jest Ardigen – dodał Paweł Przewięźlikowski.

 

 

Wątpliwości akcjonariuszy

Takie zachowanie, zdaniem obecnych na spotkaniu, wzbudza wiele wątpliwości i nasuwa pytania. Zawiązanie umowy inwestycyjnej i wniesienie pionu bioinformatycznego do nowej spółki budziło zastrzeżenia dotyczące przejrzystości działań. Ponadto, jak założyciele spółki widzą współpracę z ośrodkami onkologicznymi lub z Narodowym Funduszem Zdrowia? Czy zamierzają wejść na rynek New Connect? Czy słusznie prognozuje się nadchodzące sukcesy dopiero co powstałej firmy?

- Proszę nam zaufać – podsumował Paweł Przewięźlikowski. - Chcielibyśmy, żeby Ardigen tak dynamicznie się rozwijał się jak Selvita. Jeżeli ta spółka nie będzie miała w ciągu 3 lat 10 mln zł przychodów, to będziemy tym faktem rozczarowani, ale nie jest to żadna prognoza i spółka powinna być również rentowna.

 

Aleksandra Kowalczyk

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter