Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Selvita opublikuje najnowsze wyniki swoich programów onkologicznych na AACR Annual Meeting 2013
06.03.2013

Selvita S.A., polska firma biotechnologiczna działająca w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w onkologii i leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz chorób autoimmunologicznych, ogłosiła w dniu dzisiejszym, iż przedstawi najnowsze wyniki swoich programów badawczych w obszarze onkologii na tegorocznej edycji konferencji AACR Annual Meeting 2013, która odbędzie się w dniach 6 - 10 kwietnia 2013 roku w Waszyngtonie.

Ta coroczna konferencja organizowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Badań nad Rakiem (AACR) (ang. AmericanAssociation for Cancer Research) jest jedną z najbardziej prestiżowych konferencji naukowych w obszarze onkologii, na której wyniki swoich prac ogłaszają wszystkie firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne pracujące nad nowymi lekami w tej dziedzinie.

W trakcie tegorocznej edycji konferencji Selvita zaprezentuje najnowsze wyniki badań dotyczące trzech najbardziej zaawansowanych projektów onkologicznych tj.:

  • SEL24, potencjalnie najlepszego w swojej klasie programu ukierunkowanego na nowotwory układu
  • krwiotwórczego, celującego w kinazy Pim,
  • SEL120, potencjalnie pierwszego w swojej klasie inhibitora kinazy CDK8 z zastosowaniem w leczeniu raka jelita grubego,
  • SEL128, potencjalnie pierwszego w swojej klasie programu celującego w kinazy MELK związane z glejakiem.

Prezentacja posteru dotyczącego projektu SEL24, zatytułowanego „Identyfikacja silnie działających inhibitorów dualnychkinaz PIM/FLT3 z zastosowaniem w leczeniu ostrej białaczki szpikowej”, zaplanowana jest na sesję plakatową pt.„Experimental and Molecular Therapeutics 20 ", we wtorek, 9 kwietnia 2013, w godzinach 8:00-12:00, w hali A-C, w sekcji plakatowej nr. 36 (Abstrakt nr: 3245).

Prezentacja posteru dotyczącego projektu SEL120, zatytułowanego „Rozwój selektywnych inhibitorów kinazy CDK8 z zastosowaniem w leczeniu raka jelita grubego oraz chłoniaka z komórek płaszcza (ang. mantle cel lymphoma)”, zaplanowana jest na sesję plakatową, „Molecular and Cellular Biology 8", w niedzielę, 7 kwietnia 2013, w godzinach 13:00-17:00, w hali A-C, w sekcji plakatowej nr.30 (Abstrakt nr: 696).

Poster prezentujący wyniki najnowszego projektu onkologicznego Selvity, programu SEL128, zatytułowany jest „Rozwój selektywnych inhibitorów kinazy MELK w leczeniu raka”, a jego prezentację zaplanowano jest na sesję plakatową, „Experimental and Molecular Therapeutics 15", w poniedziałek, 8 kwietnia 2013, w godzinach 13:00-17:00, w hali A-C, w sekcji plakatowej nr.40 (Abstrakt nr: 2160).

Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z postępów w badaniach, jakie miały miejsce w naszych najważniejszych projektach zobszaru onkologii, a które zaprezentujemy na zbliżającej się konferencji AACR Annual Meeting 2013 – powiedział dr. Krzysztof Brzózka, dyrektor ds. naukowych Selvita S.A.

Nasz kandydat kliniczny SEL24-B489 charakteryzujący się aktywnością na kinazach PIM/FLT3 mutant, wykazuje unikalnyprofil działania i ulepszone parametry aktywności w porównaniu z innymi inhibitorami Pim obecnymi w I fazie badańklinicznych w różnorodnych modelach ostrej białaczki szpikowej oraz chłoniaka. Dalszy rozwój projektu planowany jest we współpracy z parterem komercyjnym, a rozpoczęcie prób klinicznych planowane jest w 2014 roku.

Znaczny postęp w projekcie SEL120 pozwolił na dokonanie wyboru kandydata klinicznego z pierwszej serii inhibitorów CDK8. Związek ten, w porównaniu do inhibitorów pan-CDK obecnych w rozwoju klinicznym, posiada doskonały profil bezpieczeństwa w badaniach in vitro i in vivo. Wybrany kandydat kliniczny wykazuje dużą skuteczność w różnych modelach heteroprzeszczepów raka jelita grubego oraz chłoniaków w badaniach in vivo, jak również znaczny synergizm ze standardowymi terapiami stosowanymi w leczeniu tych nowotworów. Rozwój dodatkowej serii inhibitorów CDK8 planowany jest równolegle do badań toksykologicznych prowadzonych na kandydacie z pierwszej serii.

W projekcie SEL128 Selvita bada potencjał nowych celów kinazowych w onkologii. Jednym z wybranych celów jest kinaza MELK, powiązana w literaturze z rozwojem raka i tworzeniem jego przerzutów. Selvita opracowała serię silnie i selektywnie działających inhibitorów tej kinazy i ocenia obecnie potencjał terapeutyczny tej grupy związków w tak istotnych wskazaniach terapeutycznych jak glejak i rak piersi.

Selvita S.A.

Selvita jest polską, prywatną firmą biotechnologiczną, działającą w obszarze w odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego, onkologii i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budowy rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Selvita powstała w 2007 roku i posiada obecnie kilka projektów na różnym etapie badań przedklinicznych, gdzie spodziewa się, iż pierwsze związki wprowadzone zostaną do prób klinicznych w 2014 roku. Najbardziej zaawansowanymi programami Selvity są: SEL103 do objawowego leczenia choroby Alzheimera, rozwijany we współpracy z Orion Pharma, SEL24 - inhibitor kinaz Pim, który może stać się przełomową terapią stosowaną w leczeniu różnych form białaczki i innych nowotworów układu krwionośnego, SEL120, którego celem jest terapia celowana nowotworów jelita grubego z amplifikacją onkogenu CDK8, jak również program SEL128, którego celem jest rozwój związków będących inhibitorami kinaz związanych z transdukcją sygnału i metabolizmem nowotworów. Pozostałe projekty innowacyjne prowadzone przez Spółkę to program SEL141 mający na celu rozwój innowacyjnych związków oddziałujących na kinazy zaangażowane w proces fosforylacji białka tau oraz program SEL212 rozwijany w obszarze chorób autoimmunologicznych.

 

Redakcja

źródło: informacja prasowa

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter