Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sekret tworzenia się biofilmów rozwiązany
17.04.2013

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle odkryli mechanizm tworzenia biofilmów bakteryjnych. Zrozumienie tego procesu na poziomie molekularnym, pomoże zidentyfikować nowe cele dla antybiotyków zapobiegających tworzeniu się biofilmów.

Biofilm jest swojego rodzaju tarczą powstałą ze społeczności bakterii nieodwracalnie połączonych z powierzchnią, otoczonych zazwyczaj macierzą zewnątrzkomórkową. Biofilm ma na celu ochronę bakterii przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, w tym także ochronę przed działaniem antybiotyków. Dodatkowo zwarta budowa biofilmów utrudnia jego usunięcie, a czasem wręcz nawet je uniemożliwia.

Biofilmy powodują powstawanie płytki nazębnej czy zapalenia zatok. Wyjątkowo uciążliwe są w przypadku zagrażających życiui trudnychdo leczenia zakażeniach, szczególnie gdy formowane są na implantach medycznych, takich jak cewniki, zastawki serca, sztuczne biodra, a nawet sztuczneimplantypiersi. Pokrywają również zewnętrzne części statków i łodzi przyczyniając się do zanieczyszczania wody.

W celu znalezienia skutecznego sposobu walki z bakteryjnym biofilmem naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle badali na poziomie molekularnym w jaki sposób bakterie są zdolne do wytworzenia takiej formy zabezpieczenia.

Odkryli w jaki sposób działa białko SinR, główny regulator odpowiedzialny za formowanie biofilmu, wykorzystując modelową bakterię Bacillus subtilis.

Kierownik badań prof. Biologii Strukturalnej Richard Lewis z Institute for Cell and Molecular Biosciences twierdzi, że„SinR działa podobnie jak manetka lub jak wyłącznik światła. W pozycji „dolnej” gdy SinR jest połączone z DNA, białka niezbędne do tworzenia biofilmu są nieaktywne i bakterie pozostają w formie wolnożyjącej. W pozycji „górnej” SinR odłącza się od DNA, oddziaływuje z innymi białkami i geny odpowiedzialne za tworzenie biofilmu są aktywowane”.

SinR jest białkiem łączącym się z DNA, o właściwościach  inhibujących ekspresję protein niezbędnych do syntezy molekuł biorąych udział w tworzeniu biofilmu. Zdolność białka SinR do łączenia się z DNA jest kontrolowana interreakcjami z kolejnymi 3 białkami SinI, SlrA, i SlrR. Wykorzystując rentgenografię strukturalną, zespół precyzyjnie zdeterminował  w jaki sposób białko SinR oddziaływuje z DNA i z innymi białkami.

Zrozumienie w jaki sposób funkcjonuje białko SinR pozwoli opracować skuteczne środki zapobiegające tworzeniu się biofilmów, uciążliwych dla współczesnej służby zdrowia.

 

Anita Kunikowska

Źródło:

http://www.sciencedaily.com/releases/2013/04/130412132413.htm

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter