Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„Science” robi krok w kierunku otwartego dostępu
„Science” robi krok w kierunku otwartego dostępu

Rodzina czasopism naukowych „Science” planuje zmianę polityki otwartego dostępu. Czasopisma objęte subskrypcją umożliwią badaczom, finansowanym w ramach Planu S, udostępniać zaakceptowane manuskrypty na otwartych licencjach – do dowolnego kopiowania i redystrybucji.

 

 

 

Wydawca „Science”, w ramach kroku w kierunku otwartego dostępu do artykułów naukowych, zacznie zezwalać niektórym autorom, publikującym w jego prestiżowych czasopismach subskrypcyjnych, na udostępnianie zaakceptowanych manuskryptów w Internecie na liberalnych warunkach. Oznacza to, że każdy będzie mógł je redystrybuować i kopiować. To wynik zaangażowania „Science” w rozwijającą się inicjatywę – Plan S. Jej założeniem jest jak najszersze publikowanie treści naukowych w otwartym dostępie. Obecnie Plan S zrzesza ok. 20 fundatorów. Zainicjowała go Komisja Europejska we współpracy z Science Europe i grupą szefów krajowych organizacji finansujących. Istotny wkład w jego kształt wniosła też Europejska Rada ds. Badań Naukowych.

Również inne czasopisma naukowe przyjęły zasady zgodne z Planem S lub próbują wdrożyć zasady do niego prowadzące. „New England Journal of Medicine” chce zezwolić na tzw. zielony otwarty dostęp w 2021 r. Londyńskie Towarzystwo Królewskie zezwala na zielony otwarty dostęp w swoich czasopismach na otwartych licencjach, jeśli wymagają tego fundatorzy badań. Z kolei wydawca „Springer Nature” poinformował, że będzie oferować otwarty dostęp w czasopismach pod marką „Nature” za opłatą 9500 euro za artykuł. Prowadzi także testy programu obniżania cen w niektórych swoich czasopismach. W grudniu ubiegłego roku wydawca „Elsevier” ogłosił pakiet opcji otwartego dostępu dla czasopism „Cell Press” z opłatą w wysokości 8500 euro za publikację w otwartym dostępie w „Cell” i 7600 euro za inne czasopisma.

Wielu naukowców zaznacza jednak, że opłaty te są zbyt wysokie. Chociaż fundatorzy Planu S mogą wnosić opłaty za finansowanych przez siebie naukowców, wielu innych badaczy nie będzie stać na opcję otwartego dostępu. Dlatego celem inicjatywy Plan S jest działanie na rzecz globalnego otwartego dostępu do wyników prac naukowych. Więcej o Planie S, tutaj.

Źródła

nature.com

coalition-s.org

Fot. https://www.freepik.com/free-vector/open-locker_2900481.htm#page=1&query=open+access&position=0

 

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2025>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter