Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ryvu Therapeutics informuje o podaniu RVU120 pierwszemu pacjentowi w ramach badania klinicznego fazy II w leczeniu pacjentów z mielofibrozą
Ryvu Therapeutics informuje o podaniu RVU120 pierwszemu pacjentowi w ramach badania klinicz

Ryvu Therapeutics, firma biotechnologiczna, której misją jest odkrywanie i rozwój nowych terapii z obszaru onkologii, poinformowała o podaniu pierwszemu pacjentowi RVU120 w ramach fazy II badania klinicznego POTAMI-61. Celem badania jest ocena bezpieczeństwa i skuteczności RVU120 w leczeniu pacjentów z mielofibrozą (MF).

Fot. Dr Hendrik Nogai, źródło: Ryvu Therapeutics

 

– Jesteśmy podekscytowani możliwością ogłoszenia rozpoczęcia badania fazy II POTAMI-61. Jest to już czwarte badanie kliniczne fazy II uruchomione w ramach Planu Rozwoju RVU120, który zaprezentowaliśmy w ubiegłym roku. Na podstawie wpływu RVU120 na szpik kostny i komórki hematopoetyczne zaobserwowanego w badaniu RIVER-51 oraz danych translacyjnych w mielofibrozie, opracowanych we współpracy z prof. Raajitem Rampalem z Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, uważamy, że istnieją solidne podstawy do stosowania RVU120 w leczeniu mielofibrozy, zarówno jako monoterapii, jak i w połączeniu z inhibitorami JAK. Korzystny profil bezpieczeństwa RVU120 może umożliwić terapię pacjentów z niezaspokojonymi potrzebami medycznymi, takich jak osoby, które nie kwalifikują się do leczenia inhibitorami JAK lub wykazują suboptymalną odpowiedź na takie leczenie. Dodatkowo synergia zaobserwowana w badaniach translacyjnych wskazuje na potencjał zastosowania RVU120 w leczeniu pierwszej linii – mówi dr Hendrik Nogai, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych Ryvu Therapeutics.

POTAMI-61 to wieloośrodkowe, otwarte badanie kliniczne fazy II RVU120, innowacyjnego inhibitora kinaz zależnych od cyklin (CDK) 8/19, mające na celu leczenie pacjentów z pierwotną lub wtórną MF. W ramach badania RVU120 jest podawany zarówno jako monoterapia u pacjentów, którzy byli wcześniej leczeni inhibitorem JAK, np. ruksolitynibem lub nie kwalifikują się do tego leczenia, jak i w połączeniu z RUX u pacjentów z suboptymalną odpowiedzią na wcześniejsze leczenie inhibitorem JAK. Kluczowe punkty końcowe badania obejmują: zmniejszenie objętości śledziony (SVR), poprawę objawów (TSS) oraz redukcję stopnia włóknienia szpiku kostnego.

POTAMI-61 zostało zainicjowane w oparciu o dotychczasowe dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności RVU120 oraz solidne przesłanki przedkliniczne i mechanistyczne. Badania in vivo wykazują, że inhibicja CDK8 przynosi korzystne efekty w leczeniu objawów mielofibrozy, takich jak: splenomegalia, hepatomegalia, anemia oraz trombocytopenia. Co ważne, wykazano, że właściwości RVU120 modyfikujące przebieg choroby wynikają ze zmniejszenia obciążenia zmutowanymi allelami. RVU120 ma potencjał, aby stać się nową strategią terapeutyczną w leczeniu nowotworów mieloproliferacyjnych (MPN), w tym MF. W badaniu POTAMI-61 pacjenci będą otrzymywać RVU120 do momentu progresji choroby, wycofania zgody lub innych przyczyn określonych w protokole badania. Badanie POTAMI-61 składa się z dwóch części. Część A badania, z planowaną liczbą ok. 20 pacjentów, będzie składać się z dwóch kohort:

1) RVU120 jako monoteriapia u pacjentów, którzy byli wcześniej leczeni inhibitorem JAK lub nie kwalifikują się do takiego leczenia,

2) RVU120 w terapii skojarzonej z RUX u pacjentów z suboptymalną odpowiedzią na wcześniejsze leczenie inhibitorem JAK.

W zależności od wyników części A kohorty 1 i/lub 2 mogą zostać rozszerzone w części B badania, która będzie oceniać w dalszej mierze bezpieczeństwo, tolerancję i aktywność przeciwnowotworową u większej grupy pacjentów obejmującej łącznie do ok. 230 osób dla części A oraz części B badania. RVU120 może również być badany w kohorcie 3 jako terapia pierwszej linii leczenia. Początkowo Ryvu przystąpi do realizacji części A badania, natomiast decyzja o potencjalnym rozpoczęciu części B zostanie podjęta na podstawie wyników części A. Początkowo do części A badania POTAMI-61 włączeni zostaną pacjenci z ośrodków klinicznych w Polsce i we Włoszech. Jeśli spółka zdecyduje o rozpoczęciu części B, badanie zostanie rozszerzone o dodatkowe ośrodki zarówno w krajach UE, jak i spoza UE, co powoli na prowadzenie badania w ok. 50 ośrodkach klinicznych na całym świecie.

POTAMI-61 to czwarte rozpoczęte w 2024 r. badanie kliniczne fazy II RVU120. Ryvu prowadzi już leczenie pacjentów z ostrą białaczką szpikową (AML) oraz zespołami mielodysplastycznymi wysokiego ryzyka (HR-MDS) w ramach badań RIVER-52 i RIVER-81, zarówno w monoterapii, jak i w połączeniu z wenetoklaksem. Ponadto uruchomione zostało badanie REMARK, w ramach którego rozpoznawany jest potencjał RVU120 w leczeniu pacjentów z zespołami mielodysplastycznymi niższego ryzyka (LR-MDS). Badanie POTAMI-61 jest częścią Planu Rozwoju RVU120 zaprezentowanego w październiku 2023 r. i jest finansowane przez Ryvu. Badania kliniczne, prowadzone w różnych wskazaniach hematologicznych oraz opcjach terapeutycznych (monoterapii i terapii skojarzonej), wzbogacą globalną bazę danych dotyczących bezpieczeństwa RVU120, co jest niezbędne dla ewentualnych przyszłych zatwierdzeń regulacyjnych.

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2025>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter