Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ruszyły prace nad szczepionką na raka
Na Duńskim Uniwersytecie Technicznym w Kopenhadze od miesiąca trwa projekt mający na celu przyspieszenie rozwoju szczepionek przeciwko nowotworowi. Od 1 lipca br. do 31 grudnia 2017 roku naukowcy z DTU będą pracować na dużym modelu zwierzęcym, a badania opiewające na sumę 5.7 miliona duńskich koron finansowane będą przez Duńską Radę ds. Niezależnych Badań, Technologii i Produkcji.

 

Wielkoformatowe przyspieszenie

Projekt Accelerating development of vaccines against cancer with pigs as a large animal model (CANVACPIG) realizowany jest przez Sekcję Immunologii i Wakcynologii DTU Vet. Do tej pory, myszy były najczęściej używanymi zwierzętami laboratoryjnymi w badaniach nad szczepionkami. Jednak ich układ immunologiczny różni się znacznie od ludzkiego – w przeciwieństwie do świńskiego, który jest w kilku aspektach podobny. Dzięki temu możliwe będzie szybsze osiągnięcie celu, jakim jest dobór takiej kompozycji szczepionki, która będzie w odpowiedni sposób stymulować układ odpornościowy do produkcji tzw. killer T cells, atakujących komórki nowotworu.

Podczas prowadzonych badań, naukowcy będą testować szczepionki zawierające komórki nowotworu oraz różne kombinacje immunologicznych adiuwantów (dodatków) na zdrowych świniach. Używając techniki luminescencji, będą śledzić rozwój "komórek zabójców", które specyficznie rozpoznają molekuły raka na powierzchni komórki. Dodatkowo, we współpracy z Uniwersytetem w Illinois w Stanach Zjednoczonych, w badaniach wezmą udział świnie transgeniczne z nadekspresją onkogenów. Dzięki tym onko-świniom, wybrane szczepionki będą testowane pod kątem rozwoju odpowiedzi immunologicznej oraz wpływem szczepienia na progresywny rozwój raka.

To nie taka prosta sprawa...

O tym, jak trudna w opracowaniu jest skuteczna szczepionka na raka przekonał się brytyjski koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline, który został zmuszony do zaprzestania prób klinicznych III fazy nad swoim preparatem z powodu zbyt niskiej skuteczności (o czym pisaliśmy TUTAJ). Naukowcy z Syberii, pod kierownictwem prof. Vladimira Kozlova skomponowali szczepionkę, która (w połączeniu z dodatkową terapią) przedłużała przeżywalność pacjentów w trzecim i czwartym stadium rozwojowym raka jelita, prostaty i piersi niemalże dwukrotnie. Badania jednak ustały z powodu braku środków finansowych na ich kontynuację.

Gwoli wyjaśnienia

Szczepionki na raka należą do klasy substancji nazywanych "modyfikatorami odpowiedzi biologicznej". Należy jednak pamiętać, że termin "szczepionka" to w większości przypadków skrót myślowy oznaczający terapię komórkową mającą na celu pobudzić działanie systemu immunologicznego pacjenta w walce z nowotworem. Obecnie, jedyną stosowaną szczepionką, która faktycznie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jest szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka pospolitego (HPV), który może wywoływać raka szyjki macicy. Wszystkie pozostałe to szczepionki terapeutyczne, które mogą powstrzymać dalszy rozwój nowotworu, zapobiec jego nawrotom lub pozbyć się z organizmu komórek rakowych będących pozostałościami po innej terapii. 

 

 

Aleksandra Kowalczyk

KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter