Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rośnie reprezentacja kobiet w radach nadzorczych giełdowych spółek biomedycznych i ochrony zdrowia
Rośnie reprezentacja kobiet w radach nadzorczych giełdowych spółek biomedycznych i ochrony

Odsetek członkiń rad nadzorczych i zarządów publicznych firm z sektora zdrowotnego i biomedycznego przekracza 20%. Najwyższy przyrost kobiet w organach decyzyjnych odnotowały firmy tworzące indeks sWIG80 – wynika z raportu „Women in the boardroom”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Chociaż branża ta odnotowuje jeden z największych postępów w tej kwestii, to nadal istnieje duży potencjał w zakresie zmian roli kobiet w organach decyzyjnych. Jest to o tyle istotne, że różnorodność płciowa może się okazać kluczowa dla zdolności firm do zarządzania ryzykiem związanym z rosnącym zastosowaniem AI w medycynie i opiece zdrowotnej.

Druga część raportu „Women in the boardroom” została opracowana na podstawie analizy danych za 2023 r. dotyczących rad nadzorczych i zarządów 408 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Publikacja uwzględnia informacje na temat podmiotów tworzących najważniejsze indeksy giełdowe warszawskiego parkietu. Przeprowadzono także szereg rozmów z ekspertami i ekspertkami Deloitte oraz osobami spoza organizacji pełniącymi różne funkcje zarządcze – prezeskami i prezesami, członkiniami i członkami rad nadzorczych. Analizowane podmioty reprezentują sześć różnych sektorów, m.in. nauki biomedyczne oraz ochronę zdrowia. Do tej kategorii zaliczane są firmy zajmujące się: badanami naukowymi, produkcją, dystrybucją oraz świadczeniem usług związanych ze zdrowiem i opieką medyczną.

Średnie spółki liderem zmian

Łączne tempo przyrostu kobiet w kluczowych organach decyzyjnych spółek giełdowych z tej branży wyniosło 6% w porównaniu do 2021 r. i było najwyższe spośród wszystkich analizowanych sektorów. Większe zmiany odnotowano wśród rad nadzorczych (+7 p.p.) niż zarządów (+5 p.p.). O 10 p.p. zwiększył się z kolei odsetek przewodniczących rad nadzorczych płci żeńskiej. Jednocześnie na czele żadnego z zarządów firm z branży nie stoi kobieta, co zdaniem autorów raportu jest jednym z największych wyzwań w zakresie zwiększania równości płci w organach decyzyjnych. – Dynamiczny wzrost udziału kobiet w zarządach i radach nadzorczych nie odwzorowuje rzeczywistości branż biomedycznej i ochrony zdrowia. Biorąc pod uwagę fakt, że w sektorze opieki zdrowotnej większość personelu to kobiety, możemy stwierdzić, że ich obecność w organach decyzyjnych powinna być bardziej widoczna. Co więcej, obserwujemy już firmy z tego sektora zarządzane przez kobiety, które odnotowują dynamiczny rozwój. Nadzieję na zmiany daje zaobserwowany wzrost żeńskiej obecności w zarządach i radach nadzorczych, co stanowi dobry prognostyk na przyszłość – uważa Krzysztof Wilk, partner z działu doradztwa podatkowego i prawnego, lider branży nauk biomedycznych i ochrony zdrowia w Deloitte.

Przeprowadzona w ramach badania analiza spółek giełdowych z sektora biomedycznego i ochrony zdrowia z podziałem na tworzone przez nie indeksy giełdowe wskazuje, że jeden z największych wzrostów odnotowały firmy tworzące portfel sWIG80. Przyrost członkiń kluczowych organów decyzyjnych w ich przypadku wyniósł 9 p.p. w porównaniu do 2021 r. Największą zmianę zaobserwowano w segmencie rad nadzorczych (+14 p.p.). Co więcej, aż o 17 p.p. powiększyło się grono kobiet zajmujących stanowiska przewodniczących tych organów. W przypadku zarządów odsetek tych zróżnicowanych płciowo skurczył się o 1 p.p. W przypadku indeksu małych spółek mWIG40 ogólny przyrost obecności kobiet w organach decyzyjnych wyniósł jedynie 1 p.p. Współtworzone przez kobiety zarządy tych firm wynoszą jedynie 6% ogółu (-1 p.p.), co więcej na czele żadnego z nich nie stoi prezeska.

AI szansą na rozwój

Autorzy raportu wskazują na dynamiczne zmiany zachodzące w sektorze nauk biomedycznych i ochrony zdrowia. Wynikają one m.in. z coraz powszechniejszego stosowania sztucznej inteligencji w takich obszarach, jak diagnostyka czy analiza danych medycznych. Rozwój AI wiąże się jednak z wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa informacji, zwłaszcza wobec rosnącego zagrożenia cyberatakami. Zapewnienie różnorodnych perspektyw na poziomie zarządczym, dzięki większej reprezentacji kobiet, może skutkować lepszym radzeniem sobie z tymi wyzwaniami. Członkinie rad nadzorczych i zarządów nie tylko przyczyniają się do poprawy dynamiki wzrostu firm, ich obecność w organach decyzyjnych ma również korzystny wpływ na zdolność organizacji do skutecznego zarządzania złożonymi kwestiami związanymi z AI i ochroną prywatności. – Rosnące zainteresowanie sektora biomedycznego i ochrony zdrowia nowoczesnymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja, będzie wiązało się z nowymi wzywaniami. Oznacza to, że w najbliższym czasie branża będzie poszukiwać osób o wysokich kompetencjach w zakresie AI. Może to stanowić ciekawą propozycję rozwoju kariery dla kobiet, które myślą o związaniu swojej przyszłości zawodowej właśnie z tą branżą – doradza Monika Warmbier, partnerka Audit & Assurance, liderka Finance Transformation w Deloitte.

Źródła

Fot. Raport „Women in the boardroom”, Deloitte

KOMENTARZE
news

<Listopad 2024>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter