Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Relacja z Forum Karier Naukowych
Liczba młodych naukowców w Polsce może dochodzić nawet do 80 tysięcy osób. Ci młodzi ludzie stanowią cenny potencjał inwestycyjny. Forum Karier Naukowych to nowe, cykliczne wydarzenie, którego celem jest wsparcie naukowców w zarządzaniu swoją karierą.

 

W sobotę 23 kwietnia 2016 roku w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie odbyło się Forum Karier Naukowych. Wydarzenie to powstało we współpracy Stowarzyszenia Rozwoju Karier Doktorantów i Doktorów PolDoc, Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE oraz Euraxess Polska. Forum było kierowane do młodych naukowców, członków środowiska akademickiego oraz przedstawicieli otoczenia biznesowego uczelni. Wydarzenie było podzielone na 3 sesje tematyczne pt. "kariera w Polsce", "kariera międzynarodowa" oraz  "kariera w sektorze prywatnym".

 

Kariera w Polsce

Tą część rozpoczęła dr Beata Frączak (dyrektor ds. Koordynacji Programów, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej) prezentacją dotyczącą wsparcia rozwoju naukowców na różnych etapach kariery naukowej w ramach programów FNP. Wszelkie informacje o rekrutacjach do nowych programów znajdziecie na stronie.

Następnie prof. dr hab. Daniel Wójcik (kierownik Studiów Doktoranckich w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie) opowiedział o tym, jak wyglądają studia doktoranckie w Instytucie Nenckiego. Jesteś zainteresowany rozpoczęciem doktoratu właśnie w tym Instytucie? Zarejestrujcie się na stronie i przyjdź na dzień otwarty 12 maja 2016 o godz.12.00.

Masz wątpliwości dotyczące tego, jak wygląda życie na doktoracie i z czym wiąże się pozostanie w nauce? Prof. Daniel Wójcik zasugerował obowiązkowe zapoznanie się z tymi pozycjami:

 • At The Helm: A Laboratory Navigator - Kathy Barker

 • Mastering Your PhD, Survival and Success in the Doctoral Years and Beyond -  Gosling, Patricia, Noordam, Lambertus D.

 • Tomorrow's Professor: Preparing for Careers in Science and Engineering - Richard M. Reis

 • A PhD Is Not Enough!: A Guide to Survival in Science Paperback – Peter J. Feibelman

Kariera międzynarodowa

Pierwszą prezentację miała Anna Wiśniewska (koordynator sieci EURAXESS Polska, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej). Opowiadała o karierze naukowej w kontekście aktualnie prowadzonych programów europejskich. Jeżeli jesteście zainteresowani karierą zagraniczną, obowiązkowo zajrzyjcie na te strony:

Następnie Eliza Łuczyńska i Cyrielle Dufrenne-Czyżewska (Ambasada Republiki Francuskiej) opowiedziały o perspektywach naukowych we Francji oraz programach stypendialnych dla młodych naukowców w tym kraju.

Kariera w sektorze prywatnym

Sesję rozpoczęła Krystyna Heland-Kurzak (Porozumienie Doktorantów Nauk Humanistycznych i Społecznych), która wygłosiła prezentację “Doktorant. Naukowiec. Przedsiębiorca” i opowiedziała o swojej dotychczasowej karierze naukowej.

Następnie od przedstawiciela Funduszu Inwestycyjnego INNOventure Sp. z.o.odowiedzieliśmy się, co się dzieje, gdy naukowiec spotyka inwestora. Fundusz ten powstał w ramach programu BRIdge Alfa. Jest to wspólne przedsięwzięcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Funduszu Zalążkowego KPT oraz  SATUS Venture. Współpracę z INNOventure mogą nawiązać naukowcy, doktoranci, absolwenci z własnym innowacyjnym pomysłem, doświadczeni Business Developerzy oraz inwestorzy chcący uczestniczyć w nowych projektach z dużym potencjałem rynkowym.

Ostatnia wystąpiła dr Karolina Dzwonek (dyrektor ds. Biologii, OncoArendi Therapeutics Sp. z o.o.), która na własnym przykładzie opowiedziała o tym, jak zmienia się życie zawodowe naukowca, który decyduje się porzucić uczelnię dla biznesu. Jako osoba, która miała okazję przeprowadzić kilka rekrutacji podała również cenne rady dotyczące konstruowania dobrego CV oraz wyboru przyszłej pracy:

 • Dowiedz się wcześniej, z kim będziesz pracować i jaki będzie Twój przyszły zespół, bo atmosfera w pracy jest niezwykle ważna

 • Dowiedz się jaki może być Twój zakres odpowiedzialności i decyzyjności

 • Dopasuj swoje CV do stanowiska, o jakie się starasz

 • Nie wysyłaj CV, jeżeli nie spełniasz podstawowych kryteriów

 • Pamiętaj w sposób jasny opisać swoje dotychczasowe doświadczenie

 • Spróbuj się z tym zmieścić na 2 stronach

 • Jeżeli chcesz umieścić zdjęcie, niech to będzie ono neutralne w odbiorze

To co wreszcie zrobić z tą swoją karierą?

Na to pytanie niestety każdy z nas musi sobie odpowiedzieć sam. Jak słusznie zauważyła dr Karolina Dzwonek - trudno tak na prawdę planować swoją przyszłość. Organizatorzy podali jednak kilka rad, do których z pewnością warto się ustosunkować, jeżeli chce się odczuwać satysfakcję z obecnej i przyszłej pracy:

 • Bądź ambitny i stawiaj przed sobą wciąż nowe wyzwania

 • Rozmawiaj z ludźmi i poznawaj nowe osoby

 • Śledź na bierząco nowe możliwości rozwoju Twojej kariery

 • Personalizuj i modyfikuj na bierząco wszystkie swoje plany

 • Nie bój się podejmować decyzji

 • Daj sobie czas na reflekcje i poszukiwanie samego siebie

W tym roku nie mogłeś uczestniczyć w Forum Karier Naukowych? Jak wcześniej wspomnieliśmy, jego organizatorzy maja nadzieję, że stanie się ono wydarzeniem cyklicznym. Forum pod wieloma względami z pewnością jest warte uwagi, dlatego pamiętać o nim w przyszłym roku!

Źródła

http://www.forumkariernaukowych.pl/

KOMENTARZE
Newsletter