Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przegląd firm biotechnologicznych, których poczynania warto śledzić w 2016 roku
Przemysł biotechnologiczny jest postrzegany jako jeden z najważniejszych i najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki wysokich technologii. Przygotowaliśmy dla Was listę firm biotechnologicznych, które naszym zdaniem szczególnie zasługują na uwagę. Innowacyjne rozwiązania, istotne zmiany, nagrody, duże pieniądze - to tylko niektóre powody, dla których warto śledzić rozwój tych firm.

 

Światowy rynek biotechnologiczny

Gilead

Amerykańska firma biofarmaceutyczna, której celem jest odkrywanie, rozwijanie i wprowadzanie na rynek innowacyjnych leków przeciwwirusowych, stosowanych przy zakażeniu wirusami zapalenia wątroby typu B i C, wirusem grypy oraz HIV. Firma znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu "50 najbardziej innowacyjnych korporacji świata 2015" stworzonego przez Boston Consulting Group.

Nanobiotix

Francuska firma, która opracowała cząsteczki NanoXray. Produkt cechuje łatwość wnikania do komórek nowotworowych. NanoXray nie zawierają lekarstwa, ale ich obecność znacząco wpływa na skuteczność naświetlań guzów. Po uaktywnieniu promieniowaniem rentgenowskim niszczą guza od środka. Produkt obecnie znajduje się w fazie badań klinicznych.

TauRx

Brytyjska firma, która jako pierwsza rozpoczęła badania nad lekiem skierowanym przeciwko białku tau (Tau-aggregation inhibitors (TAIs)).

Chorobę Alzheimera charakteryzuje nagromadzenie się dwóch białek - amyloidu i białka tau. TAIs miałby w przyszłości być stosowany w leczeniu właśnie choroby Alzheimera. Lek obecnie jest  fazie badań klinicznych.

CureVac

Niemiecka firma biofarmaceutyczna, lider rynku światowego w kwestii szczepionek służących do leczenia chorób onkologicznych oraz profilaktyki chorób zakaźnych. CureVac opracował własny projekt szczepionki przeciwrakowej (CV9104), oparty na mRNA. Produkt będzie przeznaczony do leczenia pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, opornym na kastrację.

Samsung

Pod koniec zeszłego roku na specjalnej konferencji przedstawiciele firmy “Samsung” ogłosili plan otwarcia swojego nowego centrum biotechnologicznego. Firma chce rozszerzyć działalność i zacząć wytwarzać leki biologiczne - takie, których skład  oparty będzie na cząsteczkach biologicznie czynnych, naturalnie występujących w organizmie człowieka. Samsung chce pokonać rywali tym, że dzięki swojej technologii proces produkcji będzie szybszy i tańszy niż ten proponowany przez konkurencję. Koszt wybudowania planowanej fabryki to około 720 mln dolarów.

 

Polskie firmy biotechnologiczne

Bioton

Spółka Bioton obecnie zajmuje się wytwarzaniem insuliny, leków biotechnologicznych i odtwórczych. Pod koniec zeszłego roku Bioton zawarł umowę dostawy i dystrybucji insuliny z Harbin Gloria Pharmaceuticals (HGP, Chiny). Kontrakt został zawarty na 10 lat. W tym samym czasie nastąpiły również istotne zmiany w Radzie Nadzorczej firmy, związane m.in.  ze wzrostem udziałów Chińczyków w grupie (więcej w naszym artykule).

Mabion

Firma została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych najnowszej generacji, opartych na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych - leków celowanych, które działają wybiórczo ( w tym przypadku na komórki nowotworowe). Proponowana przez Mabion metoda terapeutyczna zapewnia lepszą skuteczność i mniejszą toksyczność terapii. Obecnie Mabion prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad kilkoma lekami biotechnologicznymi, które w przyszłości będą mogły być stosowane w leczeniu nowotworów oraz chorób metabolicznych.

Poczynania firmy warto śledzić, gdyż ze względu na lek MabionCD20 w połowie zeszłego roku akcje firmy gwałtownie spadły. Więcej o tym przeczytacie w naszym artykule.

Selvita

Selvita jest innowacyjną firmą biotechnologiczną z Krakowa. Jej celem jest poszukiwanie nowych, oryginalnych leków (przede wszystkich w obszarze onkologicznym). Firma zawarła z Merck KGaA 3-letnią umowę na prace badawczo-rozwojowe mające na celu walidację i wykorzystanie nowych koncepcji terapeutycznych w obszarze onkologii. Obecnie firma przeprowadza testy przedkliniczne dwóch nowych leków, które mają spory potencjał w zwalczaniu białaczki szpikowej i nowotworów jelita grubego. Selvita wypracowała w 2015 r. 7,7 mln zł zysku netto, czyli o 32 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym samym roku otworzyła biura zagraniczne w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz powołała spółkę-córkę – Ardigen S.A. – mającą się specjalizować w obszarach bioinformatyki i medycyny spersonalizowane.

 Więcej o sukcesach firmy przeczytacie w naszym artykule.

Svanvid

Polska firma biotechnologiczna działająca na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Firma zajmuje się produkcją aktywnych i naturalnych surowców, które znajdują zastosowanie w branży farmaceutycznej oraz kosmetycznej. Svanvid w 2015 roku otrzymała prestiżową nagrodę "EuropaBio Most innovative European Biotech SME Award 2015" - jest drugą najbardziej innowacyjną firmą biotechnologiczną w Europie, co ogłosił w European Parliament w Brukseli Komisarz ds Badań i Rozwoju.

 

KOMENTARZE
Newsletter