Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polski przemysł biotechnologiczny w czołówce nowych krajów UE
01.10.2009
Polska branża biotechnologiczna jest drugą, co do wielkości wśród kandydujących do UE oraz 14 nowych krajów Unii Europejskiej. Tak wynika z raportu stworzony wspólnie przez Stowarzyszenie EuropaBio i firmę Venture Valuation.
Raport stworzony przez EuropaBio i Venture Valuation zatytułowany “Biotech in the new EU Member States: an emerging sektor” obejmuje działalność firm z sektora biotechnologicznego w 12 nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz 2 krajach kandydujących do wspólnoty. Z pośród tych państw, jako najsilniejsze wymienia się Węgry, Polskę, Czechy a także Estonię, które wspólnie tworzą wiodącą grupę przemysłu biotechnologicznego w tym regionie Europy.

Raport dowiódł obecności 260 firm biotechnologicznych w 14 analizowanych krajach. Spośród nich 176 zajmuje się działalnością usługową na rzecz biotechnologii taką jak CRO, diagnostyka czy usługi analityczne, a jedynie 29 deklaruje swoją główną działalność, jako badania i rozwój z zakresu biofarmacji. Liczby te, są jednak wyjątkowo skromne w porównaniu z krajami Europy Zachodniej takimi jak Niemcy i Szwajcaria, w których swoje siedziby ma ponad 1000 firm biotechnologicznych, czego 200 zajmuje się badaniami i rozwojem nowych leków. Dysproporcja ta, według analityków jest naturalna, z racji na niedawno uzyskaną stabilność polityczną oraz dopiero, co wprowadzoną nową politykę ekonomiczną dla rozwoju nowoczesnych technologii, w nowych krajach Unii Europejskiej.

Sytuacja, w której prawie 70% firm biotechnologicznych w regionie działa w zakresie usług, może być mimo wszystko korzystna - w obecnej sytuacji finansowej na rynkach światowych. W czasach, gdy źródeł finansowania programów badawczych jest mało, sektor usługowy wydaje się być atrakcyjnym źródłem generowania płynności środków na finansowanie innych projektów B+R. A fakt, że krajach Europy Środkowej zarobki są niższe niż na zachodzie, czyni z nas doskonałego partnera dla outsourcingu.



W raporcie, pod względem ilości firm biotechnologicznych, których w Polsce mamy 52, nasz kraj plasuje się na drugim miejscu, tuż za Węgrami gdzie zarejestrowano 77 przedsiębiorstw o takim właśnie charakterze. Pod kątem wielkości firm, Polska nie odstaje od krajów zachodnich gdzie około 3/4 wszystkich firm stanowią małe i mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające do 50 pracowników.

We wszystkich 14 opisywanych krajów w sektorze biotechnologii zatrudnionych jest w sumie ponad 10 000 ludzi, z czego 2000 stanowią pracownicy działów badań i rozwoju. Polska pod względem zatrudnienia zajmuje pierwsze miejsce w całym regionie dając pracę ponad 4300 ludzi, stanowiących w większości obsługę 5 największych firm w kraju. Liczby te wyglądają naprawdę imponująco biorąc pod uwagę, że kolejne na tej liście – Węgry zatrudniają w całym swoim biotech sektorze jedynie, trochę ponad 1000 pracowników.



Raport dostrzega również postępy, jakie robią nowo przyjęte kraje Unii Europejskiej w zmniejszeniu barier biurokracji oraz wykształceniu swojej kadry naukowej. Zauważa jednak fakt, iż pomimo oferowania przez szkoły wyższe w krajach Europy Środkowej możliwości odbywania kursów i rozwoju swojej wiedzy naukowej, to absolwentom uczelni wciąż brak doświadczenia i obycia w środowisku biznesowym. Tak, więc przewiduje się, że brak bliższych kontaktów na polu nauka-biznes może zahamować istotnie rozwój nowoczesnych technologii w naszym regionie.

Wszystkie przedstawione w raporcie dane stawiają Polski przemysł biotechnologiczny w dobrym świetle na arenie międzynarodowej, dając nadzieje na dalszy tak intensywny jego rozwój. Pomimo jednak oczekiwań, jakie wiąże się z rozwojem sektora biotech w naszym regionie należy zwrócić uwagę, że w porównaniu z zachodem jesteśmy dopiero na początku drogi a nasza legislacja i podejście kadry naukowej do kwestii biznesowych, wciąż pozostawia wiele do życzenia.
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter