Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu

Koniec roku to doskonały czas na podsumowania na gruncie lokalnym i globalnym oraz na sprawdzenie, co już udało się osiągnąć albo nad czym trzeba będzie intensywniej pracować? To też moment na snucie planów na kolejne 12 miesięcy. Jak mijający rok wyglądał w biznesie LifeScience? 

 

 

 

Nieustanny wzrost

Na początku tego roku Deloitte pisał, że w najbliższych miesiącach branża LifeScience będzie skupiać się na transformacji cyfrowej. Jak wskazywał, dane stają się dziś walutą w tym sektorze, a zadaniem przedsiębiorstw branży cyfrowej jest budowanie nowych modeli biznesowych. Bez wątpienia cyfrowa transformacja dotyka wszystkich segmentów biznesu. Ci, którzy za nią nie nadążają, stają się mniej konkurencyjni, a czasem nawet znikają z rynku.

Zgodnie z prognozami Deloitte, globalne wydatki na sektor zdrowotny, w latach 2018-2022 dla 60 krajów świata, mają wzrosnąć o 5,4% (w porównaniu do 2,9% wzrostu między 2013-2017 r.). Perspektywy wzrostu dotyczą także globalnych wydatków na leki. Mają one wzrosnąć z 900 mld USD w 2019 r. do 1,2 bln USD przed 2024 r. Duże wzrosty widać także na globalnym rynku firm biotechnologicznych (nie inaczej jest w Polsce, o czym pisaliśmy w artykule: Rynek biotechnologiczny na ścieżce wzrostu, czyli co wynika z danych GUS-u?). Globalna sprzedaż w branży biotechnologicznej z prawie 140 mld USD w 2017 r. ma wzrosnąć do 228 mld USD w 2022 r. Na początku roku prognozowano, że w całym 2019 r. branża biotechnologiczna odnotuje przychód na poziomie 301 mld USD. Czy liczby te będą miały pokrycie w rzeczywistości, okaże się w pierwszych miesiącach nadchodzącego roku.

 

And the winner is…

Kto w mijającym roku grał pierwsze skrzypce w globalnym biznesie biotechnologicznym? Na 1. miejscu ze 126,5 mld wartości rynkowej królował Amgen (wzrost o 3,1%). Zaraz za nim Novo Nordisk (103,5 mld USD wartości rynkowej) i CSL (80 mld USD). Novo Nordisk odnotował 27,1% wzrostu, CSL – 33,2%. Spadek, o 13,4% i 4. miejsce przypadło Gilead Sciences (80 mld USD wartości rynkowej). Za pierwszą czwórką mamy: Celgene (76 mld USD), Allergan (57,7 mld USD), Juangsu Hengrui Medicine (56,6 mld USD), Biogen (54,1 mld USD), Vertex Pharmaceuticals (51,2 mld USD). Pierwszą dziesiątkę zamyka Regeneron Pharmaceuticals z 32,2 mld USD wartości rynkowej.

Jak sytuacja wygląda na naszym lokalnym rynku? Kilka dni temu Polpharma poinformowała, że zajęła 5. miejsce w rankingu 100 największych polskich firm prywatnych, opublikowanym przez "Forbes". To czwarty z kolei ranking magazynu. Jak podsumowuje Markus Sieger, prezes Polpharmy – Po raz kolejny Polpharma znalazła się wśród największych polskich firm prywatnych, co bardzo nas cieszy. Dzięki zaangażowaniu naszego właściciela jesteśmy największym inwestorem w nowe produkty i nowoczesną infrastrukturę w polskim przemyśle farmaceutycznym. Stale się rozwijamy, co ma również istotny wpływ na krajową gospodarkę. Wartość Polpharmy wyceniono na 9650 mln zł.

 

Być w pierwszej 100

Poza Polpharmą, w najgorętszej, pierwszej 10 firm warte uwagi są: Synthos (miejsce 6.) – przedsiębiorstwo branży chemicznej wyceniane na 8696 mln zł oraz grupa Maspex (miejsce 8. i 8169 mln zł) – polski koncern będący producentem żywności. Za nimi: Adamed (miejsce 13. z 3460 mln zł), Aflofarm (miejsce 17. z 2791 mln zł). Na pozycji 30. – Pelion, wyróżniony ostatnio przez Ministerstwo Zdrowia za ponadprzeciętną troskę o zdrowie pracowników (1933 mln zł). Zajmująca się dystrybucją wyrobów farmaceutycznych Neuca zajęła 31. miejsce (1822 mln zł). W pierwszej 50 mamy jeszcze: Celon Pharmę (miejsce 35. – 1734 mln zł) i Ziaję (miejsce 47. – 1413 mln zł). Z kolei w pierwszej 100 największych firm swoje miejsce znalazły również: USP Zdrowie (67. pozycja), Mabion (72.), Biofarm (76.), Farmacol (77.), Selvita (83.). Jak wskazuje "Forbes", w ciągu trzech lat wartość firm w pierwszej setce wzrosła o 78 mld zł. By znaleźć się w pierwszej setce, firmy musiały osiągnąć wartość 788 mln zł (rok wcześniej było to 700 mln zł).

Żadna firma nie osiąga zadowalających wyników bez dobrego kierownictwa. "Harvard Business Review" w rankingu 100 najlepszych CEO 2019 r. wyróżnił również liderów świata LifeScience. 47. miejsce zajął Michael Mahoney, CEO Boston Scientific, 51. miejsce – Olivier Filliol, CEO Mettler Toledo. Za nimi, w pierwszej 100, znajdują się także prezesi: Thermo Fisher Scientific, AstraZeneca, CSL, Sonic Healthcare i Regeneron Pharmaceuticals.

 

W stronę przyszłości

Co przyniosą nadchodzące miesiące? Rok 2020 ma upłynąć m.in. pod znakiem medycyny personalizowanej i zaawansowanych badań nad nowymi lekami. Wszystko to dzięki pędzącej transformacji technologicznej. Rosnące słupki wynikowe zdają się ten trend potwierdzać. Z drugiej strony wciąż trzeba pracować nad świadomością społeczną w zakresie korzystania z dobrodziejstw nauki (choćby badań genetycznych) oraz nad innowacjami w sektorze nauk o środowisku. Każdego roku do oceanów trafiają miliony ton śmieci. Sektor LifeScience – podobnie jak pozostałe segmenty gospodarki – musi podejmować spójne działania, które pomogą zminimalizować ten palący problem. Szykuje się zatem ciekawy, pełen wyzwań rok.

Źródła

forbes.pl

deoitte.com

ibisworld.com

astrazeneca.com

polpharma.pl

gengennews.com

hbr.org

KOMENTARZE
Newsletter