Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Podsumowanie 2017 roku BIOTON-u: poprawa wyników, zysk operacyjny i rearanżacja grupy
Notowana na warszawskiej GPW spółka BIOTON S.A. opublikowała wyniki finansowe za rok 2017. Łączny przychód grupy wzrósł o 30,3% w porównaniu do roku ubiegłego. Zysk brutto ze sprzedaży sięgnął w tym czasie 186,3 mln zł, a zysk z działalności operacyjnej wyniósł 18 mln zł, czyli o około 20% mniej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. W szczególności na uwagę zasługuje 4. kwartał 2017 roku, gdy grupa osiągnęła ponad 114 mln zł z działalności kontynuowanej,12,33 mln zł zysku operacyjnego i 5,4 mln zł zysku netto. Dobrze zaplanowane i zrealizowane działania marketingowe pozwoliły zanotować dwucyfrowe wzrosty sprzedaży na kluczowych rynkach – w Polsce +32,7% r/r oraz krajach azjatyckich – Korei Płd. +24,7% r/r i Chinach +13,6% r/r. Udział sprzedaży zagranicznej wyniósł 60%.

Pozytywne wyniki finansowe dają światło do rozwoju firmy. BIOTON chce być kluczowym graczem na światowym rynku diabetologicznym. W związku z tym, że zapadalność na cukrzycę zwiększa się, zapotrzebowanie na produkty lecznicze dla cukrzyków również będzie rosło. Według danych w 2014 roku 422 mln osób dorosłych chorowało na cukrzycę. Wartość rynku szacowana jest na 827 mld USD (dane WHO z roku 2016).

– (...) celem strategicznej reorganizacji jest budowa zintegrowanego systemu opieki diabetologicznej BIOTON i umacnianie pozycji grupy na światowym rynku diabetologii. Podejmowane przez nas działania mają charakter średnio- i długoterminowy, ale cieszy nas fakt, że na przestrzeni czterech kwartałów minionego roku już widać ich pozytywne efekty w postaci poprawy wyników – wskazuje w komunikacie Robert Neymann, Prezes Zarządu BIOTON S.A.

Badania nad analogami insuliny nie są jedynymi pracami prowadzonymi przez specjalistów z BIOTON-u. Spółka prowadzi także projekt dotyczący opracowania produktów do diagnostyki, leczenia i łagodzenia objawów i skutków choroby.

– W połowie bieżącego roku chcielibyśmy zakończyć fazę dostosowywania insulin analogowych do produkcji na dużą skalę oraz rozpocząć przygotowania do procesu ich rejestracji – prace w tym zakresie postępują zgodnie z harmonogramem. Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie badań klinicznych i procesu rejestracji insulin analogowych, który potrwa około 3 lat – mówi Robert Neymann.

BIOTON wprowadził na rynek innowacyjny glukometr GensuCare, który umożliwia precyzyjny pomiar glukozy z 5 uml krwi pełnej. Urządzenie można połączyć ze smartfonem, prowadzić dzienniczek pomiarów. Dodatkową zaletą jest możliwość monitorowania pomiarów przez rodziców czy opiekunów chorych osób. Paski do glukometru są refundowane w Polsce.

– Produkt został bardzo dobrze przyjęty, co potwierdza, że BIOTON ma wszelkie kompetencje niezbędne do tego, by być jednym z wiodących podmiotów w dziedzinie diabetologii – podkreśla Robert Neymann.

BIOTON szuka inwestora dla SciGen, firmy biotechnologicznej notowanej na Australijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (ASX), której posiada 90,54% akcji. SciGen prowadzi sprzedaż insuliny ludzkiej pod nazwą handlową SciLin na rynkach Azji Południowo-Wschodniej (z wyłączeniem Japonii), Australii i Oceanii. W ofercie znajdują się także produkty biotechnologiczne sprzedawana na zasadzie licencji, m.in. SciTropin (ludzki hormon wzrostu) oraz Sci-B-Vac (szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B).

– Sprzedaż tego podmiotu pozwoliłaby na ograniczenie zadłużenia grupy przy zachowaniu dotychczasowej współpracy dystrybucyjnej, co korzystnie wpłynęłoby na osiągane wyniki i możliwość finansowania prac nad naszym kluczowym projektem, jakim jest wprowadzenie na rynek pierwszej polskiej insuliny analogowej –  komentuje Robert Neymann.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter