Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Olej wyprodukowany ze sfermentowanych mikroalg pojawił się na rynku
Olej wyprodukowany ze sfermentowanych mikroalg pojawił się na rynku

Technolodzy żywności opracowują nowatorskie oleje, które mają być zdrowsze dla ludzi, a składniki, z których są robione, mają wpisywać się w zrównoważony rozwój planety. Na początku lutego br. start-up Algae Cooking Club wprowadził jedyny na rynku (i drugi w historii) olej z mikroalg. Według firmy nowy olej posiada dwie wyróżniające go cechy  wysoki punkt dymienia wynoszący 280°C, znacznie wyższy niż oliwa z oliwek (210°C) lub olej kukurydziany (232°C) i wysoką zawartość tłuszczów omega-9 (93%).

 

Wysokie stężenie kwasów tłuszczowych zaliczanych do rodziny omega-9 wynika z wykorzystania mikroalg, znanych ze swojej skuteczności w produkcji prozdrowotnych tłuszczów. W przeciwieństwie do makroalg – wielokomórkowych i widocznych dla oka organizmów, takich jak wodorosty – mikroalgi są organizmami jednokomórkowymi, zwykle występującymi w jeziorach, strumieniach i oceanach. Firma namnaża mikroalgi w bioreaktorach, w których są żywione cukrem, gdzie organizmy w procesie fermentacji przekształcają się w olej, co pozwala ominąć potrzebę zbierania alg z naturalnych siedlisk. W ciągu zaledwie kilku dni algi osiągają zawartość oleju wynoszącą ok. 80% masy. Następnie algi poddawane są technice „wyciskania” w celu oddzielenia oleju od biomasy, którą firma porównuje do procesu stosowanego w produkcji oliwy z oliwek. Rezultatem jest lekki, neutralny olej z nietłustym posmakiem w ustach. – Lekko maślany, orzechowy bukiet na końcu – opisuje firma.

Wejście na rynek oleju do gotowania Algae Cooking Club ma miejsce w czasie, gdy przemysł spożywczy dostrzega potrzebę znalezienia sposobów na produkcję żywności w sposób bardziej zrównoważony i bez większego wpływu na emisję CO2. Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego pokazują, że algi, dzięki szybkiemu wzrostowi fotosyntetycznemu, mogą produkować znacznie więcej biomasy niż tradycyjne uprawy, takie jak kukurydza, przy użyciu tej samej ilości ziemi. Ta wydajność, w połączeniu z minimalnym wpływem na bioróżnorodność i zdolnością do wzrostu w warunkach, które nie byłyby odpowiednie dla rolnictwa, wyróżnia mikroalgi jako produkt, co prowadzi do rozmowy na temat bardziej zrównoważonej produkcji żywności w przyszłości. Uprawy oleju spożywczego są jednym z czynników powodujących największe wylesianie na świecie, a skutki zmian klimatycznych spowodowały wzrost cen – oliwa z oliwek jest dwa razy droższa niż rok temu. Olej Algae Cooking Club jest pakowany w aluminiową butelkę, która zdaniem firmy nadaje się do recyklingu w nieskończoność i nie ma tu żadnych kompromisów funkcjonalnych –producent umieścił w butelce wkładkę umożliwiającą kontrolowane nalewanie. Mówi się również, że olej z alg doskonale sprawdza się w emulsjach i może być stosowany do produkcji bardziej puszystych dipów, jaśniejszych dressingów i wyjątkowo kremowych koktajli. Algae Cooking Club przekonuje o wszechstronności tego tłuszczu, twierdząc, że jego zastosowanie do pieczenia, obsmażania i lżejszego smażenia czyni go olejem „klasy kucharskiej”.

Produkt Algae Cooking Club nie jest pierwszym olejem spożywczym na bazie alg. W 2015 r. TerraVia (wówczas znana jako Solazyme) wprowadziła na rynek linię produktów na bazie alg pod marką Thrive, a jej olej do gotowania zyskał kilku oddanych klientów ze względu na wysoki punkt dymienia. Niestety, produkt ten został wycofany z powodu niewielkiego sukcesu komercyjnego. Tymczasem olej Algae Cooking Club można kupić na stronie internetowej firmy za 25 dol. za butelkę (mniej, jeśli subskrybujesz), co samo w sobie nie jest tanie, ale tańsze niż najwyższej jakości oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. To jednak nie powinno być barierą dla konsumentów, skoro „jest to jedyny olej, jakiego ludzie będą potrzebować”, cytując Daniela Humma, szefa kuchni w Eleven Madison Park, która w 2017 r. stała się numerem 1 z 50 najlepszych restauracji na świecie.

Źródła

1. https://algaecookingclub.com/

2. https://www.greenqueen.com.hk/algae-cooking-club-microalgae-oil-daniel-humm/

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/t%C5%82o-glony-morze-r%C3%B3%C5%BCowy-cios-ocean-7499835/

KOMENTARZE
Newsletter