Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Odkryto hormon mający wpływ na rozwój serca
Marta Łucka, 12.12.2013 , Tagi: serce, ELABELA, APELIN
Odkryto hormon mający wpływ na rozwój serca
Hormony to związki chemiczne, które są wydzielane przez gruczoły lub tkanki układu hormonalnego i warunkują funkcjonowanie organizmu. Ich brak może w znaczny sposób upośledzać działanie całego ustroju, czego przykładem jest chociażby niedobór insuliny u diabetyków.

Naukowcy z A*STAR's Institute of Medical Biology (IMB) oraz Institute of Molecular and Cellular Biology (IMCB) zidentyfikowali gen odpowiadający za ekspresję hormonu, który prawdopodobnie może zostać wykorzystany w terapiach leczących choroby serca.

 

Hormon ten został nazwany ELABELA i składa się z 32 aminokwasów. Został on odkryty przez zespół naukowców pod kierownictwem dr Bruno Reversade, który postanowił także zbadać funkcje hormonu w celu określenia jego znaczenia dla działania organizmu. Aby tego dokonać zaprojektowano ryby danio pręgowane, u których zablokowano syntetyzowanie wspomnianego związku. Okazało się, że ich embriony wykształcały szczątkowe serce lub nie wykształcały go wcale. Jest to wyjątkowe odkrycie, ponieważ do tej pory nie udało się zidentyfikować podobnego hormonu, który po pierwsze, działałby w tak wczesnych fazach ontogenezy, a po drugie, miałby tak wielkie znaczenie dla rozwoju całego organu.

Jak powiedział dr Reversade – Najpierw będziemy wykonywać próby na organizmach modelowych, a dopiero tylko i wyłącznie pod warunkiem, że zakończą się one pozytywnie, będziemy mogli przejść do prób klinicznych.

 

Innym odkryciem dokonanym przez ten sam zespół badaczy jest fakt, że ELABELA używa receptora APJ, który wcześniej był przypisywany jedynie hormonowi regulującemu ciśnienie krwi o nazwie APELIN. Jak się okazuje, receptor ten najpierw przekazuje sygnały od ELABELA, a następnie od APELIN. Warto zaznaczyć także, że mutacje związane z receptorem APJ nie pozwalają na prawidłowe formowanie się serca.

 

Co ważne z punktu widzenia człowieka, hormon ELABELA został również zidentyfikowany w ludzkich embrionalnych komórkach macierzystych, co może także wskazywać na inne jego funkcje niż te związane z rozwojem układu krążenia.

 

Odkrycie dr Reversade daje nadzieje na możliwość wykorzystania tego hormonu w terapiach leczących serce i kontroli nadciśnienia. Planujemy obecnie przeprowadzenie eksperymentów na modelach ssaczych, gdzie ELABELA będzie podawana dożylnie – mówi dr Reversade. Ponadto, wykorzystując techniki sekwencjonowania można prowadzić badania przesiewowe, które pomogą w wykryciu choroby i jej wczesnym leczeniu zanim zostaną zaobserwowane pierwsze symptomy.

 

Źródła

http://www.a-star.edu.sg/Media/News/Press-Releases/ID/1968/ASTAR-Scientists-Discover-Novel-Hormone-Essential-For-Heart-Development.aspx#_ftn1

KOMENTARZE
Newsletter