Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Od sadu do stołu – cydrowa innowacja SGGW

Od sadu do stołu – cydrowa innowacja SGGW to inicjatywa Koła Naukowego Ogrodników – Sekcji Winoogrodników i Enologów, realizowana wspólnie ze studentami, doktorantami i pracownikami naukowymi Instytutu Nauk o Żywności. W ramach projektu młodzi naukowcy skupili się na ocenie potencjału jabłek czerwonomiąższowych pochodzących z nowego klonu hodowlanego jabłoni JB wyhodowanego przez prof. dr. hab. Andrzeja Przybyłę w Sadzie Doświadczalnym w Wilanowie. Otrzymano nastaw, który wykorzystano do produkcji cydru o wyjątkowej jakości sensorycznej.

 

Studenci przeprowadzili szereg eksperymentów, aby dostosować proces fermentacji i leżakowania do specyfiki owoców pochodzących z konkretnego klonu jabłoni. Podstawowym elementem w produkcji dobrej jakości cydru jest właściwy dobór odmiany jabłoni, uwzględniający poziom kwasów, cukrów i polifenoli. Szczególnie pożądane są odmiany charakteryzujące się wysoką zawartością garbników i kwasów, co nadaje cydrowi odpowiednią goryczkę i barwę.

Rzemieślniczy cydr

Projekt nie tylko dąży do produkcji wysokiej jakości cydru, ale również ma promować unikalną odmianę jabłoni rosnącą w Sadzie Doświadczalnym w Wilanowie. Nietypowy szkarłatno-karminowy kolor owoców klonu JB wzbudza dodatkowe zainteresowanie wśród koneserów cydru. – Realizacja tego projektu umożliwiła nam wyprodukowanie cydru, który będzie ciekawym produktem promującym naszą uczelnię. Jednocześnie inicjatywa ta wpisuje się w rozwój dwóch kluczowych dyscyplin – technologii żywności i żywienia oraz rolnictwa i ogrodnictwa – podkreślają koordynatorzy.

Przygotowany cydr został wysłany na dalsze leżakowanie. Jest to kolejny krok w procesie tworzenia wyjątkowego produktu, który ma szansę zyskać uznanie wśród miłośników cydru. Opiekunami merytorycznymi projektu są dr hab. Edyta Lipińska z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności, Instytutu Nauk o Żywności oraz dr hab. Dawid Olewnicki z Katedry Sadownictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa, Instytutu Nauk Ogrodniczych.

 

Źródła

Fot. SGGW

KOMENTARZE
Newsletter