Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Novartis z nowym CEO
Novartis z nowym CEO
Joseph Jimenez zrezygnował z funkcji CEO (Chief Executive Officer) Novartis, jednej z największych firm farmaceutycznych na świecie. Przyczyną zmian w Zarządzie jest przejście Pana Jimeneza na emeryturę. Obowiązki CEO Novartis pełnił on od ośmiu lat. Swoją decyzję o odejściu ogłosił na początku września 2017 roku, jednak obowiązki będzie sprawował do końca styczna 2018 roku. Jego następcą zostanie Vasant Narasimhan.

 

 

Vas Narasimhan pełni aktualnie funkcję głównego lekarza oraz dyrektora działu rozwoju leków (Chief Medical Officer and Global Head of Drug Development).Ukończył studia medyczne na Harvardzie, a także uzyskał tytuł magistra z zakresu polityki publicznej (Harvard’s John F. Kennedy School of Goverment) i nauk biologicznych (University of Chicago). W Novartis zajmował liczne stanowiska kierownicze, m.in. w działach rozwoju, strategii czy handlu.

W swojej wypowiedzi po nominacji na CEO Novartis zapewniał, że firma pod jego skrzydłami będzie kontynuowała prace nad wprowadzeniem innowacyjnych produktów i rozwiązań dla dobra pacjentów na całym świecie. Jest przekonany o dobrej przyszłości firmy dzięki jej otwarciu, szerokim możliwościom, światowej klasy zespołowi zarządzającymi i w pełni zaangażowanym pracownikom.

Novartis to grupa trzech globalnych spółek, które zajmują się trzema obszarami ochrony zdrowia: lekami innowacyjnymi, lekami generycznymi oraz ochroną oczu. Misją Novartis jest odkrywanie nowych rozwiązań terapeutycznych, które poprawią lub przedłużą ludzkie życie. Naukowcy opracowują przełomowe rozwiązania dla medycyny oraz znajdują nowe sposoby ich dostarczania do jak największej liczby osób. Działania firmy obejmują każdy element tworzenia leku: od opracowania cząsteczki, przez badania kliniczne, po produkcję, wprowadzenie na rynek i dostarczenie gotowych już produktów do pacjentów.

W portfolio Novartis znajduje się ponad 50 innowacyjnych leków oryginalnych stosowanych w różnych obszarach terapeutycznych: onkologii, kardiologii, neurologii, dermatologii, immunologii itp. Według danych z 2015 roku prawie miliard osób na całym świecie korzysta z produktów oferowanych przez Novartis. 

W Strykowie Grupa Novartis zbudowała nowoczesną fabrykę leków, w skład której wchodzi zakład produkcyjny oraz centrum pakowania. Drugi zakład ma siedzibę w Warszawie (specjalizuje się głównie w usługach pakowania). Poza produkcją leków, Novartis prowadzi w Polsce około 100 badań klinicznych w różnych obszarach terapeutycznych.

Czy zmiana CEO wpłynie na politykę Novartis? Jakie będzie miała znaczenie dla polskich oddziałów? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi już w połowie 2018 roku, gdy Vas Narasimhan realnie przejmie stery Novartis.

KOMENTARZE
Newsletter