Mediana RFS, lub inaczej oczekiwany czas, przez który 50% pacjentów będzie nadal żyło i nie będzie miało wznowy choroby, nie została jeszcze osiągnięta przy 5-letnim okresie zbierania danych dotyczących pacjentów leczonych dabrafenibem i trametynibem, co sugeruje długoterminową korzyść z terapii celowanej stosowanej w schemacie uzupełniającym (adjuwantowym) (NR; 95% PU, 47,9 m.-NR) [1]. Mediana RFS wynosiła 16,6 miesiąca dla pacjentów przyjmujących placebo (95%CI, 12,7-22,1 m.) [1] Leczenie dabrafenibem i trametynibem zmniejszyło ryzyko wznowy choroby lub zgonu o 49% w porównaniu z placebo (współczynnik ryzyka [HR] 0,51; 95% PU 0,42, 0,61) [1].
– Naszym celem jako klinicystów jest zapewnienie pacjentom z III stopniem zaawansowania choroby najlepszej szansy na przeżycie bez wznowy – mówi prof. dr Axel Hauschild, profesor dermatologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Szlezwiku-Holsztynie w Niemczech. – Wyniki badania COMBI-AD pokazują, że terapia adjuwantowa dabrafenibem i trametynibem po resekcji chirurgicznej daje chorym na czerniaka szansę na długotrwałe przeżycie bez wznowy. Pięć lat to dla pacjentów kamień milowy w rozumieniu klinicznym i emocjonalnym. Nawracający czerniak z mutacją BRAF, po rozprzestrzenieniu się na inne organy, może być bardziej niebezpieczny i trudny do wyleczenia. Trwałe, długoterminowe wyniki badania COMBI-AD zaobserwowane wśród pacjentów wyraźnie wskazują na ważną rolę, jaką terapia celowana odgrywa w schemacie uzupełniającym.
Wyniki badania COMBI-AD pochodzą z analizy prospektywnej 870 pacjentów z czerniakiem z mutacją BRAF V600, leczonych dabrafenibem i trametynibem po interwencji chirurgicznej [1,2]. To badanie stanowi największy zbiór danych i najdłuższy jak dotąd okres obserwacji w tej populacji pacjentów leczonych terapią celowaną [2]. Wyniki zostały zaprezentowane podczas konferencji ASCO20 Virtual Scientific Program (streszczenie nr 10001) [1].
– Pięcioletni okres przeżycia jest kamieniem milowym dla osób z czerniakiem i lekarzy, którzy ich leczą – uważa dr John Tsai, dyrektor ds. globalnego rozwoju leków i główny dyrektor ds. medycznych Novartis. – W ogłoszonych danych z badania COMBI-AD widzimy niemal 50% redukcję ryzyka wznowy lub zgonu z powodu czerniaka i wierzymy, że te informacje zostaną uznane za pomocne w wyborze leczenia dla pacjentów po operacji. Chcielibyśmy podziękować pacjentom, którzy brali udział w długoterminowym badaniu klinicznym i ich rodzinom. Ich udział i zaangażowanie są kluczowe, by dowiedzieć się, w jaki sposób terapia celowana pod kątem BRAF może zmienić wyniki u pacjentów z resekcyjnym czerniakiem w III stadium.
KOMENTARZE