Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Noblista Charles M. Rice na wirtualnym spotkaniu z polskimi studentami

W przeprowadzonym w ramach Nobel Prize Inspiration Initiative wirtualnym spotkaniu „The Pathway to Scientific Impact – Challenges and Opportunities” z laureatem Nagrody Nobla, skierowanym do polskich studentów, doktorantów i młodych naukowców, udział wzięło ponad 400 uczestników. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Nobel Prize Outreach we współpracy z AstraZeneca Pharma Poland i Uniwersytetem Warszawskim.

 

 

W trakcie wydarzenia laureat Nagrody Nobla z fizjologii lub medycyny, prof. Charles M. Rice, opowiedział o swojej interpretacji roli nauki w obecnej rzeczywistości i doświadczeniach zawodowych, przedstawił swoją opinię na temat wpływu technologii na współczesną pracę naukowców, a także odpowiedział na liczne pytania zadawane przez uczestników, których interesowało m.in., czy istnieje prosty przepis na osiągnięcie sukcesu w nauce, a także czy prowadząc swoje badania, gość kiedykolwiek marzył i spodziewał się, że otrzyma Nagrodę Nobla. Prof. Rice podkreślał, że nauka była zawsze tą dziedziną, którą chciał się zajmować. Dziś uważa ją za swoje hobby, ale kiedyś była to przede wszystkim praca, w której należy starać się odnosić sukcesy. Przyznał również, że nigdy nawet nie marzył, że dołączy do grona laureatów tej zaszczytnej nagrody. – Chciałem pracować w laboratorium i zajmować się nauką. [….] Czy kiedykolwiek myślałem, że dołączę do grona noblistów? Nie bardzo. Kiedy nad ranem w październiku 2020 r. dostałem telefon, byłem w kompletnym szoku – podkreślał Charles Rice.

Jednym z kluczowych tematów dyskutowanych podczas webinarium były kwestie związane z pandemią koronawirusa i szczepionką przeciwko COVID-19. Noblista podkreślił, że niezwykłe jest nie tylko  to, że w mniej niż rok opracowano szczepionki, ale również, że bardzo szybko przeszły one kompletny proces dopuszczenia do obrotu, co w efekcie pozwoliło na ich zastosowanie w wielu krajach na całym świecie. Uczestnicy webinarium pytali także, jak w opinii prof. Rice’a, odpowiedź świata nauki na pandemię wpłynie na przyszłość medycyny i nauki? – Globalna odpowiedź na pandemię na pewno zmieni to, w jaki sposób działała do tej pory nauka. […] Myślę, że wpłynie to na szybkość, proces raportowania i publikowania informacji o nowych odkryciach – zaznaczał gość honorowy wydarzenia. W opinii noblisty doświadczenia zdobyte podczas opracowywania szczepionki przeciwko COVID-19 pokazują, że aby osiągnąć szybkie i zadowalające efekty, konieczna jest współpraca. Zauważył, że w trakcie prac nad szczepionką powszechne było dzielenie się wiedzą, udostępnianie badań oraz najnowszych wyników, a to niewątpliwie było czymś zupełnie nowym dla całego świata nauki.

– To już druga edycja spotkań z noblistą skierowana do polskich studentów i młodych naukowców. Niezwykle się cieszę, że AstraZeneca angażuje się w takie przedsięwzięcia i mam nadzieję, że te spotkania stały się już tradycją, która pomaga inspirować młodych ludzi i pozwala nam na jeszcze bliższą współpracę ze światem nauki – mówi Alina Pszczółkowska, wiceprezes AstraZeneca Pharma Poland. Wydarzenie było częścią Nobel Prize Inspiration Initiative, globalnego programu mającego umożliwić laureatom Nagrody Nobla dzielenie się inspirującymi historiami i spostrzeżeniami ze środowiskami badawczymi, naukowymi i uniwersyteckimi na całym świecie.

Charles M. Rice jest kierownikiem katedry wirusologii Maurice'a R. i Corinne P. Greenbergów i pełni funkcję kierownika Laboratorium Wirusologii i Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie Rockefellera. Jest jednym z najwybitniejszych wirusologów na świecie i wybitną postacią w badaniach nad przedstawicielami flawiwirusów, w tym wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). W 1981 r. uzyskał stopień doktora nauk biochemicznych w California Institute of Technology, gdzie prowadził badania nad wirusami RNA, a w latach 1986-2000 pracował na Washington University School of Medicine. Rice jest współautorem ponad 500 artykułów z dziedziny wirusologii, recenzentem wielu czasopism oraz byłym prezesem American Society for Virology, członkiem American Association for the Advancement of Science oraz USA National Academy of Sciences. Jest laureatem nagrody MW Beijernick, Dautrebande, Roberta Kocha, InBev Baillet-Latour, Lasker-Debakey Clinical Medical Research Award oraz Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

KOMENTARZE
Newsletter