Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Noblista Aaron Ciechanover: „Nie mam pracy, mam hobby. Nauka to moje hobby!”
Noblista Aaron Ciechanover: „Nie mam pracy, mam hobby. Nauka to moje hobby!”

„Spraw, by twoja praca była hobby, wtedy będziesz mógł ją wykonywać z takim samym entuzjazmem przez kilkadziesiąt lat, nie patrząc na zegarek” – między innymi takimi słowami Aaron Ciechanover, noblista w dziedzinie chemii, motywował i inspirował ponad 600 studentów oraz młodych naukowców uczestniczących w webinarium zorganizowanym przez Nobel Media we współpracy z AstraZeneca.

 

 

17 czerwca studenci, młodzi naukowcy i przedstawiciele środowiska akademickiego mieli możliwość udziału w inspirującym, wirtualnym spotkaniu z Aaronem Ciechanoverem. Wydarzenie zostało zainagurowane przez Jadwigę Emilewicz, Wicepremier i Minister Rozwoju. – W ostatnich dniach i tygodniach zobaczyliśmy, jaką wielką wagę dla naszego społeczeństwa mają nauka, badania i innowacje. Wierzymy, że to spotkanie będzie inspiracją dla młodych naukowców do związania swojej przyszłości z nauką, rozwijania swoich kompetencji w tym obszarze oraz do prowadzenia prac badawczych, które będą rozwijać polską naukę – podkreśliła w swojej wypowiedzi Pani Premier.

Organizatorem wydarzenia dedykowanego polskim studentom i naukowcom jest Nobel Media we współpracy z firmą AstraZeneca, w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Warszawskim. W imieniu inicjatorów przedsięwzięcia powitał uczestników Radu Rasinar, Prezes Zarządu AstraZeneca Pharma Poland, który wyraził swoją radość z faktu, że AstraZeneca jest partnerem tak ważnego wydarzenia – Czujemy się częścią czegoś wyjątkowego. Wiedza jest siłą. Zatrudniamy około 1 000 młodych naukowców w Polsce, z czego jesteśmy niezmiernie dumni, uważamy, że tego typu inicjatywy są niezwykle istotne z punktu widzenia wzmacniania ekosystemu innowacji w Polsce. Mamy nadzieję że zainspirują one młodych ludzi do podjęcia lub wytrwalej kontynuacji kariery naukowej – podkreślił Radu Rasinar.

W trakcie webinarium Aaron Ciechanover musiał zmierzyć się z podstawowym pytaniem – czy mamy kryzys wiedzy? W opinii noblisty żyjemy w erze natłoku informacji, co samo w sobie jest zaletą, jednak tylko wtedy, kiedy mądrze z tych informacji korzystamy. Wspólnym wysiłkiem musimy dążyć do unikania rozpowszechniania fake news’ów i czynienia nauki ciekawszą, bardziej przystępną i zrozumiałą dla społeczeństwa.

Aaron Ciechanover opowiedział także, jak zyskuje zaufanie – zarówno w środowisku naukowym, jak i w codziennych relacjach – oraz jaka jest, w jego opinii, rola naukowca we współczesnym świecie. – Nie jesteśmy naukowcami, aby zostać profesorami, ale aby grać w szachy z Bogiem, naturą – niezależnie, w co wierzymy – podkreślił noblista. Ciechanover zwrócił uwagę jak ważna i trudna jest dyskusja z osobami, które prezentują odmienne poglądy. Podkreślał także, że sama wymiana poglądów jest niezwykle ważna. – Staram się dyskutować. Moim najlepszym przyjacielem jest nauka. Zawsze przedstawiam fakty i na tej podstawie chcę prowadzić rozmowę. Nie zabrakło też zachęty dla młodych naukowców, aby znaleźli taką pracę, w której będą się w pełni realizować, a nie traktować ją jak obowiązek. – Nie mam pracy, mam hobby. Nauka to moje hobby.

Nie zabrakło również tematu dotyczącego przyszłości nauki. Wśród największych wyzwań prof. Ciechanover wymienił zarówno kwestie medyczne – choroby mózgu, raka czy przypadłości wynikające ze starzenia się, jak i podkreślił, jak ważną rzeczą dla światowej nauki w najbliższym czasie jest zmiana klimatu. Noblista zaznaczył jednak, że są to praktyczne wyzwania, ale jego zdaniem na uwagę zasługują również tak fascynujące tematy jak życie pozaziemskie – czy istnieje, gdzie oraz na jakim jest etapie rozwoju?

W 2004 roku wraz z Awramem Herszko i Irwinem Rose’em, Aaron Ciechanover otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie procesu degradacji białek w komórkach, w którym bierze udział białko ubikwityna.

Webinarium było częścią inicjatywy Nobel Prize Inspiration Initiative, globalnego programu mającego pomóc laureatom Nagrody Nobla podzielić się inspirującymi historiami i spostrzeżeniami ze środowiskami badawczym, naukowym i uniwersyteckim na całym świecie. 

KOMENTARZE
Newsletter