Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Newsy z biobiznesu, obiecujące start-upy i praca dla studentów, czyli BioForum 2017!
Adam Zalewski, 22.05.2017 , Tagi: cebioforum, konferencja
Newsy z biobiznesu, obiecujące start-upy i praca dla studentów, czyli BioForum 2017!
W dniach 17-18 maja br. w Łodzi, w industrialnych przestrzeniach Art_Inkubatora odbyła się 16. już edycja BioForum, imprezy od lat uznawanej za jedno z najistotniejszych wydarzeń na biotechnologicznej mapie Europy Środkowo-Wschodniej. Zwyczajem lat wcześniejszych aktywnie włączyliśmy się w działania redakcyjne podczas konferencji, czego owoce będziecie mogli zobaczyć wkrótce. Póki co, zapraszamy do przeczytania relacji.

 

 

Topowe newsy z (bio)biznesu!

Jedną z kluczowych części imprezy była konferencja prasowa, poświęcona najważniejszym wydarzeniom na rynku LifeScience. Nie zabrakło największym graczy na polskim rynku! Pojawił się m.in. dr Marcin Szumowski, Prezes Zarządu OncoArendi Therapeutics SA, innowacyjnej firmy biotechnologicznej, specjalizującej się w poszukiwaniu i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób o podłożu zapalnym i prowadzących do zwłóknienia tkanek oraz chorób nowotworowych. W pierwszym obszarze badawczym, jesienią tego roku firma planuje rozpocząć badania kliniczne pierwszej fazy związku OATD-01 w terapii chorób układu oddechowego: astmy oraz idiopatycznego włóknienia płuc (ang. IPF). W ramach rozwoju immunoterapii przeciwnowotworowej zaś, spółka opracowuje cząsteczki oddziaływujące z białkiem zwanym arginazą w celu odblokowania układu odpornościowego do walki z nowotworem.

Następnie na scenie pojawiła się Adriana Kiędzierska-Mencfeld, Dyrektor Oddziału Biotechnologii Polpharmy w Gdańsku, która zdecydowanie miała się czym pochwalić, bowiem od stycznia br. trwa rozbudowa centrum biotechnologii Polpharmy w Gdańsku. Celem inwestycji jest instalacja dodatkowej linii wytwarzania produktów w bakteryjnych systemach ekspresyjnych oraz rozlewu i pakowania biotechnologicznych produktów gotowych. Będzie to pierwsza w Polsce tego typu linia technologiczna do wytwarzania produktów w komórkach bakteryjnych, w której połączona zostanie klasyczna technologia oparta na stali nierdzewnej z technologią materiałów jednorazowych. Pozwoli to Polpharmie na rozszerzenie zdolności wytwórczych w zakresie biotechnologii.

O zakończeniu przez Mabion badania klinicznego w obszarze RZS opowiedział dr Sławomir Jaros, Dyrektor ds. Operacyjnych i Naukowych Mabion SA. Tym samym spółka została pierwszą w Polsce firmą biotechnologiczną, która przeprowadziła międzynarodowe badanie kliniczne III fazy własnego leku Mabion CD20 i przygotowuje się do złożenia dokumentacji rejestracyjnej do EMA. Będzie to pierwszy polski lek biotechnologiczny, który osiągnął tak zaawansowany etap rozwoju.

Podczas konferencji pojawili się także przedstawiciele łódzkiej firmy Proteon Pharmaceuticals, która rozpoczęła europejską procedurę rejestracji antybakteryjnego preparatu bakteriofagowego dla zwierząt BAFASAL jako technologicznego dodatku paszowego. Otrzymanie pozytywnej opinii EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) umożliwi uzyskanie zezwolenia na wprowadzenie dodatku paszowego do obrotu, które to będzie ważne na terenie całej UE przez 10 lat i może być odnawialne. BAFASAL będzie wtedy pierwszym zarejestrowanym w Unii dodatkiem paszowym opartym o technologię bakteriofagową.

Na tej konferencji nie mogło zabraknąć także dr Macieja Wieczorka, Prezesa Zarządu Celon Pharma SA, firmy farmaceutycznej prowadzącej zaawansowane badania naukowe i wytwarzającej nowoczesne leki. Spółka rozpoczyna proces rozbudowy swojego centrum badawczo-rozwojowego – do 2019 r. w Kazuniu Nowym, pod Warszawą, powstanie nowoczesny obiekt, w którym rozwijane będą m.in. innowacyjne projekty firmy. Budowa CBR zostanie sfinansowana ze środków pozyskanych w trakcie pierwszej publicznej oferty akcji spółki oraz z Programu Innowacyjna Gospodarka. Łączny koszt inwestycji to ok. 80 mln zł.

Podobnie jak w zeszłym roku, na konferencji był obecny także Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. – Łodzkie jest bardzo aktywnym regionem w obszarze biogospodarki (biotechnologia, badania farmakologiczne, medycyna, energia odnawialna, żywność funkcjonalna, wysokiej jakości). To ma być obszar integrujący różne dziedziny, odpowiadając na zapotrzebowania rozwijającego się świata. Realizujemy także różne programy unijne, m.in. Łódzkie 4 Business czy hub start-upowy, w ramach których zapraszamy przedstawicieli małych i dużych biznesów do współpracy, a także uczelnie do rozwijania wspólnych projektów. Uruchomiliśmy punkty informacyjne oraz brokerów innowacji, którzy mają przyciągać firmy do świata nauki.

Więcej o projektach marszałka, a także wszystkich wymienionych powyżej znajdzie się niedługo na naszym youtube oraz portalu.

 

Master of Innovation – pole do popisu dla start-upów!

Podczas pierwszego dnia wydarzenia przeprowadzono konkurs „Master of Innovation”, który miał wyłonić najlepszy wśród zgłoszonych start-up. Zapoznajcie się z nimi poniżej:

*Biomantis – spółka powstała w 2013 r. w murach Parku Life Science Jagiellońskiego Centrum Innowacji w Krakowie. Kandydaturę przedstawiał Tomasz Skalski, Prezes Zarządu. Firma prowadzi prace skoncentrowane na terapii trudno gojących się ran w oparciu o narzędzia z zakresu biochirurgii, zapewniające wysokie bezpieczeństwo, skuteczność i komfort leczenia. Na zdjęciu pokazujemy, jak wygląda taki gotowy opatrunek:

*GeneaMed – to łódzka spółka biotechnologiczna, istniejąca od blisko dwóch lat, będąca nadzieją dla pacjentów z lekoopornymi formami białaczek. Firma pracuje nad wprowadzeniem na rynek światowy dendrymerów jako potencjalnego leku na przewlekłą białaczkę limfocytową. Odkryła ponadto, że zmodyfikowane nanocząsteczki skutecznie pomagają także pacjentom, na których nie działają dostępne obecnie na rynku farmaceutycznym leki. Jest to więc światełko w tunelu dla pacjentów ze specyficznymi aberacjami chromosomowymi oraz mutacjami genetycznymi, dla których zwykle nie ma szans na skuteczne leczenie. Nanocząsteczki, nad którymi pracują badacze z GeneaMed, można wykorzystać w leczeniu chorób białaczkowych, a dokładniej przewlekłych chorób limfoproliferacyjnych z komórek B. Magdalena Jander, Prezes Zarządu GeneaMed przekonała jury, że to jej firmie właśnie należy się główna nagroda i tytuł „Master of Innovation”.

*MeDucit – na konkursie zaprezentowano jeszcze rewolucyjne narzędzie o charakterze informacyjno-edukacyjnym, łączące wiedzę medyczną z najnowszymi osiągnięciami informatyki, gwarantujące nową jakość w dostępie do informacji medycznych opartą o sztuczną inteligencję. Krótko mówiąc – innowacyjna wyszukiwarka leków.

 

Jak "zakręcić się" w branży?

Podobnie jak w zeszłym roku, kilka złotych rad na temat skutecznego aplikowania na stanowiska w firmach biotechnologicznych przekazał dr Sławomir Jaros, Dyrektor ds. Operacyjnych i Naukowych Mabion SA. Opowiadał miejscami o prozaicznych, ale tylko z pozoru, jak się okazuje, oczywistych „zagrywkach”, zwiększających nasze szanse w procesie rekrutacji – m.in. przy okazji budowania swojego CV, pisania oficjalnych maili czy już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Starał się także zerwać z mitem dyskredytującej roli tytułu doktora na rynku pracy w sektorze LifeScience, z jednej strony przekonując, że na początku rekrutacji wszyscy kandydaci traktowani są tak samo, ale z drugiej – dodatkowe kilka lat studiów doktoranckich na pewno pozytywnie wpływa na zakres wiedzy kandydata. Było też trochę śmiechu, kiedy prelegent przedstawiał "oryginalne" adresy mailowe, zdjęcia czy wpisy w CV, z którymi natknął w swojej dotychczasowej działalności w Mabionie. Panel zdecydowanie odpowiadał na potrzeby i zainteresowania najmłodszych uczestników BioForum, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy w swojej branży. Na studiach bowiem nie mają okazji zapoznać się z trendami, którym hołdują rekruterzy, a te nierzadko mogą zadecydować o ich przewadze w morzu innych kandydatur na tożsame stanowisko.

A jak taki proces rekrutacyjny wygląda na przykładzie firmy Mabion? – Rekrutujemy pracowników już od 9 lat, każdorazowo stawiając na kilkuetapowy proces, w który zaangażowani są pracownicy Mabionu. Pierwszym etapem jest przegląd i wybór kandydatów na podstawie przesłanego przez nich CV i listu motywacyjnego. Nierzadko po analizie dokumentów kandydata pojawiają się pytania lub nieścisłości, które rozwiać można dopiero podczas trzeciego etapu rekrutacji – rozmowy kwalifikacyjnej. Niestety nie wszystkim kandydatom udaje się do tego etapu zakwalifikować. Możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami firmy podczas targów daje właśnie taką możliwość – podkreśla Julita Balcerek, Zastępca Dyrektora ds. Operacyjnych i Naukowych oraz Kierownik Działu Badań i Rozwoju.

 

To nie wszystko…

Nie należy zapominać, że BioForum to jednak przede wszystkim wartościowe wykłady specjalistów polskich i zagranicznych, przegląd prężnie działających na rynku firm czy spotkania biznesowe w formule B2B.

W tym roku tematem przewodnim konferencji była współpraca Stany Zjednoczone-Europa Środkowa, czyli „budowa mostu nad Atlantykiem”. Forum wymiany poglądów z obu stron miało za zadanie pokazać możliwości twórczej współpracy biznesowej między regionami, która pozytywnie wpłynęłaby na rozwój nauki i innowacji dla obu stron. Z naszej strony, zaproszeni goście starali się przedstawić atrakcyjność regionu w zakresie projektów LifeScience, by współpracować i współtworzyć, zamiast tylko odgrywać rolę biernego rynku zbytu dla amerykańskich technologii i produktów. Jednym z prelegentów po stronie amerykańskiej był m.in. Richard Brown, komplementariusz w Plexus Ventures LLC.

Prelegenci przedstawili także wiele innych zagadnień, m.in.: planowanie i egzekwowanie wczesnej fazy prób klinicznych w dedykowanych działach badawczych (Agnieszka Kulesza, BioVirtus), rozwiązania medyczne w chorobach chronicznych (Szymon Dziedzic, NEUCA, Diabdis) czy recepta na poprawienie wyników medycznych i procesu hospitalizacji w medycynie spersonalizowanej (Michael S. Czekajlo, dyrektor medyczny w Simulation Center, Hunter Holmes McGuire VA Medical Center). Ze strony wystawców nie zabrakło „wielkich tej branży", którzy wsparli tegoroczną edycję – Polpharma Biologics, BioVirtus czy Sartorius.

Podczas konferencji wszyscy uczestnicy mogli spotkać się z wybraną osobą, wymienić doświadczenia, zaproponować współpracę. Rozmowy B2B odbywały się w atmosferze ciszy, w odseparowanych od głównych wydarzeń pokojach, stąd warunki zewnętrzne nie stanowiły żadnej przeszkody dla obu stron. Dzięki temu my także mogliśmy przeprowadzić kilka rozmów, m.in. z Szymonem Dziedzicem czy Marcinem Szumowskim, które już niedługo będziecie mogli przeczytać na łamach naszych mediów. Spotkaliśmy się także z instytucjami czy firmami, które wychodzą z ofertą dla studentów i to nie tylko z wyżej wymienionym Mabionem, ale także m.in. ExecMind czy łódzkim BioNanoParkiem. W tej kwestii natomiast śledźcie nas na naszym youtube.

Kolejna edycja odbędzie się również w maju, w Łodzi, o czym będziemy Was na bieżąco informować. Portal Biotechnologia.pl zawsze wspiera imprezę swoim patronatem medialnym.

KOMENTARZE
news

<Maj 2019>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
11
12
15
19. Central European BioForum
2019-05-15 do 2019-05-16
16
18
19
20
23
Chemia dla urody
2019-05-23 do 2019-05-23
25
26
28
31
1
2
Newsletter