Naukowcy z Nenckiego już od stu lat przyczyniają się do poprawy ludzkiego zdrowia. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie znana na świecie kadra naukowa, profesjonalny sprzęt badawczy, pozyskane granty i młodzi naukowcy, którzy rozwijają swoją karierę w laboratoriach tego instytutu.
– Stawiamy na uczenie się przez praktykę, wykłady ograniczamy do minimum – wyjaśnia prof. Daniel Wójcik, fizyk, kierownik Pracowni Neuroinformatyki i szef studiów doktoranckich w Instytucie Nenckiego. – Prace doktorskie, które u nas powstają, są wartościowe, a ich wyniki są zwykle publikowane w prestiżowych czasopismach międzynarodowych – zaznacza naukowiec i dodaje, że każdy doktorant otrzymuje wsparcie mentora.
Karolina Dzwonek trafiła do Instytutu Nenckiego Polskiej Akademii Nauk zaraz po studiach, zaczynając pracę jako biolog. – Potem rozpoczęłam studia doktoranckie, bo marzyłam o pracy naukowej w laboratorium – opowiada. – Chciałam prowadzić badania z zakresu biologii molekularnej. Praca naukowa dawała pewną elastyczność, a otrzymywane stypendium zapewniało stabilność finansową. Otoczenie instytutu pozwoliło na nawiązanie współpracy z najlepszymi w mojej dziedzinie naukowcami.
Orest Matveichuk do Warszawy przyjechał z Kijowa. – Instytut Nenckiego jako jedyny proponował połączenie ważnych dla mnie ścieżek: biologii molekularnej i genetyki. Nencki to fajna baza do pracy w nauce. Dysponuje świetną aparaturą i sprzętem laboratoryjnym. Nie muszę się martwić, że jakichś eksperymentów nie dam rady przeprowadzić – tłumaczy.
Rekrutacja na studia doktoranckie trwa. Aplikacje można nadsyłać do 1 czerwca. Rozmowy rekrutacyjne odbędą się 22 i 23 czerwca. Z kolei 12 maja chętni mogą sami obejrzeć instytut. O godz. 12 spotkają się przy ul. Pasteura 3 w Warszawie, w siedzibie Instytutu Nenckiego. W programie Dnia Otwartego przewidziano kilka atrakcji, w tym występ Pawła Matryby, pracownika instytutu i tegorocznego finalisty konkursu FameLab, oraz wykład prof. Ewy Sikory o długowieczności.
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN to jeden z najlepszych naukowych instytutów w Polsce, ściśle współpracujący z wieloma zagranicznymi ośrodkami. Należy do największych nieuniwersyteckich centrów badań biologicznych w kraju. Powstał w 1918 roku.
KOMENTARZE